Bilgi Kağıtları(İnfografik)

Türkiye GSM iletişimi bilgi kağıdı

Cep telefonu hayatımızın her alanında vazgeçilmez bir ürün olduğu yatsınamaz bir gerçek. Ancak bu bilgi kağıdına bakmadan bunun ne kadar büyük çaplı gerçek olduğunu anlayacaksınız. 73 milyon kişinin yaşadığı ülkemizde 62 milyon GSM abonesi bulunuyor ve her sene milyarlarca SMS atılırken, milyarlarca dakikayı telefonda konuşarak geçiriyoruz. İşte bu bilgi kağıdı hayatımızda cep telefonunun yerini saptamada ışık tutması açısından düzenlendi. İstatistikler Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu'nun kamuoyuna sunduğu Ağustos 2010 tarihli verilerden alındı. Türkiye'de hizmet veren Turkcell, Vodafone, Avea cep telefonu operatörlerinin Ağustos 2010 itibariyle kullanım oranlarına infografikte yer verildi. Mevcut kurumların arasındaki rekabete zarar verecek karşılaştırmalar, ölçeklendirmeler kullanılmadı. Era Sistem GSM iletişimi bilgi kağıdını kamuoyuna memnuniyetle sunar.

Görüntülemek için tıklayınız

 

Türkiye'de Üniversite bilgi kağıdı

 73 milyonluk Türkiye nüfusunun yarısından fazlası 28 yaşından daha genç. Hal böyle olunca ortaöğretim ve yükseköğrenimde okuyanların sayısı bir hayli fazla. Era Sistem olarak ikinci bilgi kağıdımızı "Türkiye'de Üniversite" başlığıyla yayınlıyoruz. Türkiye'de üniversite okuyanların sayısını, karşılaştırmalı şekilde bulabileceğiniz infografikte, üniversite okuyanların cinsiyete, öğrenime, fakültelere göre dağılımını, vakıf üniversitelerinin bugünki durumunu ve üniversite sınavına girenlerin sayılarıyla ilgili içeriği bulabileceksiniz. Bilgi kağıdındaki verilerin neredeyse tamamı resmi kaynakların internet sitelerindeki verilerle düzenlendi. Buradaki en büyük sıkıntıyı verilerin kaynağının 2007, 2008, 2009 yıllarına göre değişiklilik göstermesiydi. Bu sorunu yıllara göre oranlayarak aşmaya çalıştık. %98 civarında günümüzün bilgilerini doğru yansıtan hazırladığımız ikinci bilgi kağıdını kamuoyuna keyifle sunar.

Görüntülemek için tıklayınız

İstanbul'daki Statlar bilgi kağıdı

12 milyon nüfuslu İstanbul, Türkiye'nin en büyük ili ve gayri resmi başkenti. Aynı zamanda Türkiye Ligleri'ne en çok takım ve futbolcu sağlayan illerin en tepesinde yer alıyor. Bu büyüklükteki bir şehrin içinde doğaldır ki pek çok futbol oynamaya elverişli stat olması beklenir. Biz de üçüncü infografiğimizi "İstanbul'daki Statlar" başlığında yapmaya karar verdik. Kaynak olarak çok büyük oranda Türkiye Futbol Federasyonu'nun kamuya açık veritabanını kullandık. Bazı ekstra bilgiler ise Vikipedi'den kaynağını kontrol edilmiş bilgiler kullanılarak sağlandı. 29 Ekim 2010 tarihinde yeni stadı açılacak olan Galatasaray'ın tarihi Ali Sami Yen stadını ve yeni yapılan Telekom Arena stadını birlikte koyarak karşılaştırma imkanı yaratmaya çalıştık. Hiçbir futbol takımına yakınlık kurmadan yapılan bu infografiği Era Sistem olarak paylaşmaktan gurur duyuyoruz.

Görüntülemek için tıklayınız

Kafanıza Takılanı Hemen Sorun