0850 Alan Kodu Nedir?

Sabit telefon kullanmak istiyorsun ancak belli bir adresten bağımsız kullanmak istiyorsun. 0850'li numaralar bunu sağlıyor. Coğrafi anlamı olmayan ve konumdan bağımsız hizmetler için kullanılan numaralardır. 850 alan kodlu konumdan bağımsız numaralar, tahsis yapılan ilgili işletmecilere 10.000 numaralık bloklar halinde rezerve edilmektedir. En az 1.000 numaralık bloklar halinde tahsis yapılmaktadır.

Bu numaralar belli bir coğrafi adrese ait değildir. Numara sahibi numarayı istediği yerden kullanabilir.

Türkiye’de yeni verilmeye başlayan 0850 alan kodu göçebe (nomadik) numaralar için kullanılıyor. Bu tür numaralara aynı zamanda sanal numara, veya telekom jargonunda DID numarası da deniyor.

Bu numaralar, numarayı işleten operatörler tarafından, numara sahibinin istediği bir telefona yönlendirilebilirler. Veya, numara sahibi, kendi operatöründen bir cihaz almış ise, gelen telefonlar o cihazda sonlandırılır.

Bu numaralar genellikle IP / VOIP tabanlı hizmet veren operatörler tarafından verilmektedir. Ve bu numaralar normal telefonlardan aranabilmektedir.

0850'Lİ HAT ALMA KONUSUNDA DANIŞMANLIK İÇİN LÜTFEN FORMU DOLDURARAK BİLGİ İSTEYİNİZ."0850 Alan Kodu Nedir?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com