4.5G Çalışmıyor

4.5G Çalışmıyor

4.5g 1 nisan 2016 itibari ile hayatımıza girecek ve 150mbs ve 450mbs arasında hızlarla destekleyen telefonlardan bağlantılar yapmaya başlayacağız. 4.5g nin ilk günlerde sorunlu çalışması hatta çalışmaması bile mümkün görünmektedir. Çok sorulan soruları aşağıda bulabilirsiniz:

 

1 Nisan’dan itibaren otomatik olarak 4.5G’ye geçecek miyim?

 

- Hayır. Bunun için 4G teknolojisini destekleyen bir akıllı telefon ve SIM kartın olması gerekiyor. Telefonunuz ve SIM kartınız 4.5G’yi desteklese dahi bu teknolojiyi gerçek anlamda kullanmanız için abonesi olduğunuz mobil operatörün gönderidiği 4.5G mesajını onaylamanız gerekiyor. Onaydan sonra 4.5G teknolojisine geçmiş olacaksınız.

 

4.5G’ye geçmek zorunda mıyım?

 

- Hayır bir zorunluluk yok. Ama zaman içinde 3G teknolojisi kullanılmayacağı için daha hızlı interneti kullanmak amacıyla kullanıcı kendisi buraya geçmeyi seçebilir.

 

3G ve 4.5G arasında ne fark var?

 

- İki teknoloji arasındaki farklardan en dikkat çekecek olanı internet hızıyla ilgili olacak. 4.5G teknolojisi ile kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte, veri indirme hızı 100-150 Mbps’den başlayıp 450 Mpbs seviyelerine çıkabilecek. HD kalitesinde film, video ve dizi izlenebilecek ve 3 G ile olduğundan çok daha kısa sürede indirilebilecek. Kesintisiz oyun deneyimi yaşanabilecek.

 

4.5G’ye geçirce ödediğim fatura yükselecek mi?

 

- 4.5G ile 10 kata kadar daha hızlı bağlantı hızı elde edilecek bu da daha çok internet tüketimine neden olacak. Yeni teknoloji ile 8 GB’lık film indirme süresi bir saatten 6.5 dakikaya inecek. Bu yüzden GSM şirketleri kotalarını arttırmaya başladı ve kotalar 10 GB kadar yükseldi. Bu durum tüketiciler için yüklü bir fiyata mal olacak. Kota aşımları için de cep operatörleri şu anda bir açıklama yapmadı. Bu durumda da fatura yükselecek. Ayrıca 4.5G için yeni kampanyalar da gündeme gelecek. Öte yandan ne kadar veri kullanıldığı ile ilgili BTK, Veri Kullanım Hesaplayıcı’yı da hizmete soktu.

 

4.5G için SIM kartı değiştirmek gerekiyor mu?

 

- Eğer SIM kartınız 4.5G’ye uyumlu değilse değiştirmek zorundasınız.

 

SIM kartı değiştirmek ücretli mi?

 

Şimdilik ücretsiz. Bu günlerde Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone 4.5G uyumlu SİM kartları ücretsiz dağıtıyor. Hatta her bir operatör yanında 1 GB interneti de hediye ediyor.

 

4.5G ile şarj çabuk tükenir mi?

 

- Evet. Hızlı internet demek bataryanın çabuk tükenmesi anlamına da gelir.

 

4.5G’ye geçince, akıllı telefonumun ekranında 4G mi 4.5G mi yazacak?

 

- Cihazların ekranında 4.5G yazacak.

 

UYUMLU CEP TELEFONLARI

 

4.5G’ye uyumlu ve çoğu 4 ve 6 kategorisinde yer alan akıllı telefonların bazıları şöyle: Apple iPhone 6, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone 6s, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy Note 5, Samsung Galaxy A8, Samsung Galaxy A3, Sony Xperia E3. Sony Xperia E4g, Sony Xperia M2, Sony Xperia M5, Microsoft Lumia 640, Microsoft Lumia 640 XL, Microsoft Lumia 830, Nokia Lumia 930, LG G5, LG G2, LG Nexus 5, HTC E8 (One E8), HTC Desire 816, HTC One M8, HTC One M9 Huawei M8, Huawei P8, Huawei P8 Lite, Lenovo S60, Lenovo P70, Lenovo S90, Vestel Venüs 5.5V, Vestel Venüs V3 5070, Meizu M2 Note, Meizu M1 Note, BlackBerry Q10, BlackBerry Z30, Casper Via V9, Casper Via V6, Turkcell T50, Turkcell T60, General Mobile 4G, General Mobile Planet, Vodafone Smart 4 Power, Avea inTouch 4, Asus ZenFone 2, Teknosa Preo P1, Alcatel One Touch Idol 3.

 

BANKA SORUNU

 

4.5G’li SIM kartların hızlı değişim süreci bankaları zorlamaya başladı. Bunun sebebi de internet ve mobil bankacılık uygulamalarına giriş için kullanılan tek kullanım şifrenin tek bir SIM kartla eşleştirilmesi.

 Güvenlik için alınan bu önlemde, banka müşterilerine hesap numarası ve şifrelerini girdikten sonra tek şifrelik gönderiliyor. Bu şifre de SIM kartla eşleştiriliyor. SIM kartı değişikliklerinde tek kullanımlık şifreler güvenlik gerekçesi ise gönderilmiyor.

Bu yüzden de kullanıcılar internet üzerinden işlemlerini gerçekleştirmekte zorlanıyor.

Birçok banka internet sitelerinin ana sayfalarından bilgilendirmeler paylaşarak müşterilerine konu hakkında bilgi verdi. Verilen bilgilerde 4.5G için SIM kartını değiştiren abonelerin, internet ve mobil bankacılığa girişte SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin size gelmemesi durumunda, müşterisi oldukları bankanın telefon bankacılığını araması, ATM’lerde şifre işlemleri menüsünde yer alan ‘SIM Kart bloke kaldırma’ adımını kullanması veya doğrudan şubeden destek alması gerektiği ifade edildi.

Kaynak

 "4.5G Çalışmıyor" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com