ADSL hızım neden düşük?

Türk Telekom ya da başka bir yapıyla ADSL hizmeti alıyorsanız ve bağlantınızın düşük olduğunuzu düşünüyorsanız, bunun birkaç sebebi olabilir.

Öncelikle http://hiztesti.ttnet.com.tr/ linkinden talimatları takip ederek ADSL hızınızı test etmenizi öneririz. Bu sayede ücret ödediğiniz internet ile sahip olduğunuz internet arasındaki farkı görebilirsiniz.

Burada yaptığınız tarama sonrasında ücret ödediğiniz internet hızı ile mevcut hızınız uyuşuyorsa ADSL hizmetini yüksek performansla alıyorsunuz demektir. Bu aşamada %5 veya %10 gibi hız düşüklüklerini ihmal edebilirsiniz çünkü ülkemizde kullanılan bakır kablo altyapısı bile bu kayıplara sebep olabilir.

Eğer iki mevcut hızla olması gereken arasında büyük farklar varsa problemin sebepleri bir veya birden fazla olabilir. Bu sebepler aşağıdaki gibidir.

- Sağlayıcınızı(Çoğunlukla Türk Telekom) bulunduğunuz yerdeki merkezine uzaklığınız fazla olabilir,

- ADSL hizmetinizi başka biriyle paylaşıyorsanız, düşüklüğe debep olabilir,

- ADSL modeminiz şifrelenmediğinden dolayı başkaları korsan olarak bağlantınızı çalıyor olabilir,

- Modeminiz ile telefon hattınız arasındaki kablonuz çok uzun ise bağlantınız yavaşlayabilir,

- Modeminize giren telefon kablonuzda çeşitli ekler mevcutsa bağlantınız yavaşlayabilir,

- ADSL hızınızı test ediyorken işletim sistemi ya da siz bireysel olarak internetten indirme işlemi yapıyorsanız testte düşük değer çıkmış olabilir."ADSL hızım neden düşük?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com