Android Counterclank Virüsü Nedir?

Symantec, Android Market üzerinde kullanıcılara toplam 13 uygulama sunan 3 geliştiriciye ait programlarda Android.Counterclank adlı zararlı yazılımın bulunduğunu söylüyor.

Bu virüs kullanıcının izni olmadan reklam göstermekle kalmıyor, aynı zamanda kişisel bilgileri de çalıyor.Bir aydan uzun bir süredir Android Market üzerinden toplam 5 milyon kez indirilmiş olduğu belirlenen virüs ancak dün tespit edilebildi. Counterclank, şu ana kadar Android platformunda en fazla yayılan zararlı yazılım oldu.


Virüsün belirtileri, masaüstü ekranlarından rastgele birine arama ikonu yerleştirmesi. İkona tıkladığınızda açılan sayfa Google arama sayfasına çok benziyor.


Zararlı yazılımı dağıtan geliştiriciler, çoğunlukla oyun uygulamaları sunan iApps7, Ogre Games ve redmicapps.


Virüsün bulunduğu tespit edilen 13 uygulamanın listesi ise şöyle:
Counter Elite Force,Counter Strike Ground Force,CounterStrike Hit Enemy,Heart Live Wallpaper,Hit Counter Terrorist,Stripper Touch girl,Balloon GameDeal & Be Millionaire,Wild ManPretty women lingerie puzzle,Sexy Girls Photo Game,Sexy Girls Puzzle,Sexy Women Puzzle

Eğer bu programlardan birini indirdi iseniz veya cihazınızdan şüpheleniyor iseniz android sistemine virüs tarayıcı programı indirmenizi tavsiye ederim.Bu yazılımların paralı sürümleri çok işe yaramakta.Ayrıca market dışından uygulama indirmeme ve marketten bile olsa yeni konan programlara şüphe ile davranmanız sizin açınızdan iyi olacaktır.

Saygılarımla"Android Counterclank Virüsü Nedir?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com