Android Telefon ve Tablet Güvenliği

Sıkça sorular mobil konulardan biri de android telefon ve tabletlerin güvenliği konusudur. Bu konuda en basit yapılabilecekler ve yapmamanız gerekenleri yazıda bulabileceksiniz.

 

Öncelikle en önemli korunma yolunun bilmediğiniz linklere tıklamama ve izinlere dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatalım.

 

Mobil cihazların kullanımının artması özellikle de tehditlerin daha yoğun olarak görüldüğü Android sistemli cihazlarda aşağıdaki başlıklara dikkat etmenizi öneririz.

 

  1. 1-Bankacılık uygulamalarını link kullanarak indirmeyin. Direk marketten indirin.
  2. 2-Telefondan ödeme yaparken dikkat edin. Hangi linke ve ne amaçlı tıkladığınız farkında olun.
  3. 3-İş için kendi telefonunuzu kullanacaksanız bilgi işlem yöneticinizle önce görüşün.
  4. 4-Hassas bilgi ve fotolarınızı telefonunuzda saklamayın.
  5. 5-Hassas bilgi ve fotolarınızı SD kartta taşımayın.
  6. 6-Uygulamaları indirirken izin pencelerini okuyun.
  7. 7-Güvenilen bir güvenlik yazılımı kullanın.
  8. 8-Ekranınızı kilitleyin.
  9. 9-Verilerinizi ara ara yedekleyin.
  10. 10-Official market dışından program indirmeyin.

 

Cihazınıza format atılsa dahil(fabrika ayarına geri dönme) verilerinizin alınabileceğinin farkında olun."Android Telefon ve Tablet Güvenliği" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com