Beta Bot Virüsü nedir?

Son günlerde çok sorun gelen bir diğer virüs te Beta Bot virüsüdür. Bu virüs önce bir link yolu ile indiriliyor ve antivirüs yazıcısını devre dışı bırakarak kendisinin engellenmesini engelliyor.

Windowsun standart hata mesajlarına çok benzeyen mesaja inanan kullanıcıları kandırıyor. Bir kere kullanıcı haklarını elde ettikten sonra virüs, aktif anti virüs yazılımını etkisiz hale getiriyor.

Virüsün yaptığı şey ise bilgisayaraınız istemsiz olarak kendi amaçları doğruıltusunda DDOS saldırılarında kullanmak oluyor.

Bu virüsten kurtulmak için ise güncel bir antivirüs yazılımını kullanmak ve sosyal medya linklerine taratarak girmek ve bilmediğiniz uzantı ve adresleri açmamak yapılabilir. En önemli yapılacak ise UAC kontrolünü kapatmayın yani yönetici hakları için sizi sistem uyarsın ve sizde izin vermeyin bunun için. Sisteminizde tanımadığınız programları yönetici hakları ile başlatmayın."Beta Bot Virüsü nedir?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com