Bilgisayar alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Bilgisayar alacak bir kişinin dikkat etmesi gereken sadece 1 bileşen yoktur. Bütün bileşenlerin optimum olması, kullanım açısından daha uygundur. Genel olarak değinmek gerekirse bilgisayarın 7 ana parçası vardır.

1 - İşlemci

Bilgisayarın en pahalı parçası işlemcidir. AMD ve Intel markaları sektör liderleridir. Performansı etkileyen ana unsurdur. Paranızın çoğunu aslında bu parçaya yatırıyorsunuz. Size "şu hızda işlemci alın" diyemiyoruz çünkü aynı zamanda en hızlı yenilenen parçalardan birisi. 

2 - İşlemcinin üzerinde bulunduğu anakart

İşlemciyi, ram'i, ekran ve diğer kartları üzerinde barındıran kart(board)'dır. Anakartların belirli işlemci ve bileşenlerle uyumluluk durumları vardır. Bu uyum sorunundan ötürü sadece işlemcisi zarar görmüş bir bilgisayarın, anakartı da işlemciyle değişmek zorunda kalabilir.

3 - Anakartın üzerinde bulunan ekran kartı, ses kartı

Özelleşmiş görevlere göre kartlar mevcuttur. Ekran kartı, ses kartı, eski modemler, televizyon kartları en çok bilinen türleridir. Bu bileşenlerin "onboard" olma gibi bir durumları da vardır. Onboard terimi anakartla bütünleşik olmasından ötürü kullanılır. Onboard kartlar verimsiz çalıştığı gibi, değişim ihtimalleri de ancak anakartla birlikte oldukları için tercih edilmezler.

4 - Anakartın üzerinde bulunan ram

Bilgisayarın geçici belleğidir. Bilgisayar kapandığı zaman üzerindeki bütün veriler silinir. Çok programla aynı anda çalışanların makinelerini hızlı kullanmalarını sağlayan unsurdur. Performansı etkileyen ikinci unsurdur.

5 - Sabit sürücü(Hard disk)

Verilerin kalıcı olarak depolandığı yerdir. Asıl olarak küçük alanlar dahi işletim isteminin çalışması ve bilgisayar kullanımı için yeterlidir. Diskin doluluk oranı %70'i geçmiyorsa performansı etkileyen bir unsur değildir.

6 - İşletim sistemi

Bilgisayarın ikinci en pahalı parçasıdır. Çoğunlukla satılan bilgisayarla Microsoft Windows işletim sistemiyle gelse de dilendiği taktirde bilgisayar herhangi bir linux sürümü ile 50-100$ daha uygun fiyata satın alınabilir.

7 - Giriş çıkış üniteleri(Klavye, monitör, fare vb..)

Eğer belirli bir amaç için kullanmayacaksanız, hoparlör, klavye, fare gibi aksesuarlara çok fazla para vermenin bir anlamı yoktur. Bu aksesuarlar arasında en önemli olan monitördür. Monitör seçiminde unutlmaması gereken şey, daha fazla tercih edilen parlak ekranların göze verdiği direk zarardır. O yüzden mat ama kaliteli görüntü alabileceğiniz, ince ekran bir LCD monitör size faydalı olacaktır."Bilgisayar alınırken nelere dikkat edilmelidir?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com