Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırırım?

Bize soru olarak gelen en fazla başlıklar bilgisayarın yavaşlaması ve buna ne yapılacağı ile alakalıdır.

Bu sorular şu şekildedir:

- Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırırım?
- Bilgisayarım çok yavaşladı.Neden?
- Bilgisayarım çok yavaş açılıyor.
- Bilgisayarım çok ağır
- İnternette siteler çok yavaş açılıyor.

vb.

Bu sorulara verilecek cevapları tek tek yazmak yerine olası ve yapmanız gereken tüm maddeler şu şekildedir:

1- Bilgisayarım--->Çalıştır------->msconfig    yapılır.Buradan başlatma veya başlangıç kısmına girilir.Bu kısım bilgisayar her başlatıldığında açılan ve dolayısı ile sisteminizi yavaşlatan programlardır.Bu programlardan gereksiz olanlar kaldırılarak sisteminiz açılırken minumum kaynak kullanması sağlanır.

2- Sisteminizde çalışan hizmetlerden o anda kullanılması zorunlu olmayan programlar yönet kısmından hizmetlerden devre dışı bırakılabilir.Bu da boşu boşuna kullanılmayacak sistemler çalıştırmayarak sistemi rahatlatır.

3- Masaüstünde balirsiz sayıda çok dosya bırakmak ilk sistemi açarken sistem dizini listelediği için geç açılmaya neden olur.

4- Temporary internet files kısmının belirli aralıklarla silinmesi gereklidir.

5- Belirli aralıklarla C ve varsa diğer disklerin birleştirilmesi gereklidir.

6- Çok nadir kullanılan program,oyun veya uygulamanın sistemde kalması çok ciddi yavaşlamaya neden olur.Bu yüzden belirli aralıklarla denetim masasından program kısmından çok kullanılmayan programların kaldırılması gerekir.

Devam edecek.."Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırırım?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.