CSS Internet Explorer ayırıcı ifadeleri nelerdir?

Bir sitenin web tasarımını yaptığınızda ilk yapmanız gereken şey farklı tarayıcılarda sistemi denemektir. Çok büyük ihtimalle siteniz Chrome ve Firefox tarayıcılarında küçük farklılıklarla aynı şekilde çalışırken, İnternet Explorer'ın farklı versiyonları için tasarımda çelişkiler oluşacaktır. 

Bu farklı görünümlerin giderilmesi adına pek çok web sayfası tasarlayan gibi sizin de değişik elementler için farklı CSS kodları yazmanız gerekecektir. Aynı sayfa üzerinde yazdığınız farklı CSS'leri tanımlamak için herkesin kullandığı geçerli HTML komutları mevcuttur.

HTML sayfasında kullanılacak ayraçlar(If clause)

Bütün Internet Explorer versiyonları için;

Sadece Internet Explorer 6 için;

Internet Explorer 7 ve sonrası için;

Internet Explorer 7'den sonrası için(7 dahil değil);

Internet Explorer 7'den öncesi için(7 dahil değil);

Internet Explorer 8'den farklılar için;

Kısa ifadelerin anlamları

gt: -'den büyük(greater than)

lt: -'den küçük(less than) 

gte: -'den büyük ve eşit(greater than and equal)

lte: -'den küçük ve eşit(less than and equal)

!: Belirtilen dışındakileri seçer

CSS içi ayırıcılar

CSS dosyalarının sayısını arttırıp dallanıp budaklanmamasını sağlamak için aynı CSS dosyasında ayırıcı ifadeler kullanarak duruma el koyabilirsiniz.

Internet Explorer 6 için:

* html #nav li ul {    left: -39px!important;    border: 1px solid red;}

Internet Explorer 7 için:

*+html #nav li ul  {    left: -39px!important;}

Internet Explorer 8 için:

.test { color /*\**/: blue\9 }"CSS Internet Explorer ayırıcı ifadeleri nelerdir?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.