DHCP Çalışma Prensibi

DHCP server client bilgisayar arasında ip alma süreci içerisinde 4 paket alışverişi olur.Bunlar;

1) DHCP Discover

2) DHCP Offer

3) DHCP Request

4) DHCP Acknowledgment

 

Bunların açıklaması:

 

DHCP Discover:

 

IP adresini DHCP server’dan alacak şekilde konfigüre edilin istemci bilgisayar açıldığında, network ortamınaDHCP Discover olarak adlandırılan bir paketi broadcast ( hedef adresi 255.255.255.255 olan paket) olarak yollar ve ortamdaki DHCP sunucunun kendisine cevap vermesini bekler.Burada istemci bilgisayar henüz bir IP adresine sahip olmadığı için gönderdiği broadcast paketdeki kaynak IP adresi 0.0.0.0 ‘dır.

 

DHCP Offer:

 

DHCP server bu istemciden gelen mesajı aldıktan sonra bu istemciyeDHCP Offer olarak adlandırılan bir paket yollar.Bu pakette, DHCP sunucu istemciye kullanabileceği bir IP adresi,subnet mask , bu IP adresinin kiralama süresi ve DHCP serverin IP adresi gibi bilgiler bulunur.Gönderilen bu paket de broadcast olarak yollanır.

 

DHCP Request:

 

İstemci bu paketi aldıktan sonra paketi yollayan DHCP server’a DHCP Request olarak adlandırılan bir paket yollar.


DHCP Acknowledgment:


Ardından bu paketi alan DHCP sunucu, istemciye önerdiği IP adresini DHCP veritabanına, belirlenen kiralama dönemi boyunca kullanılmak üzere yazar.Ardından istemciye bu işlemin tamamlandığını belirtenDHCP Acknowledgment paketini yollar.Bu pakette ayrıca DHCP sunucu tarafından atanan DHCP seçenekleride (örneğin varsayılan ağ geçidi adresi,DNS ve WINS sunucu adresleri gibi) istemciye yollanır.Bu son mesaj ACK olarak da bilinir.

Not: Ayrıca DHCP sunucu herhangi bir sebepten dolayı bu işlem blogunu yerine getiremezse istemciye NACK(Negative ACK) mesajı yollanır."DHCP Çalışma Prensibi" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.