Diskpart ile Görünmeyen Harici Disk Alanını Kullanma

Diskpart windows işletim sistemleri disk yapısı ile ilgili işlemleri yapmaya yarayan bir araçtır. Bu araca bazı durumlarda ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Görünmeyen microSD disk alanı ve harici disk alanını tekrar kullanılabilir hale getirmekte, disk alanı yaratmak veya silmek gibi işlemlerde kullanılabilir. 

 

Microsoft Windows Server 2003 ile birlikte komut satırında disk ve dosya sistemi yönetimi yapabileceğimiz bir araç olan Diskpart programını piyasaya sürmüştür.
Bu komut aracı kullanılarak Disk Management ara yüzünden yapılan disk yönetim işlemleri komut satırı üzerinden  yapılabilmektedir.

 

Başlat, çalıştırtan cmd konsoluna geçilir. Oradan da diskpart ile giriş yapılır.

List disk ile varolan diskler listelenir.
Select disk ile hangi disk ile ilgili işlem yapacaksanız bu seçilir.(select disk 1 gibi)
clean yazıp entera basara tüm diski silip ayrılmamış bölüm haline getirilebilir. 
create partition primary disk tekrar kullanılabilir hale gelir.
assing letter e: diyerek harf atamış oluruz.

 

Son işlem ise harici diski ve microusb yi formatlamak kalıyor:

 

 format fs=ntfs (ntfs yerine fat32 de olabilir)

 

Not: Bu işlem harici disklerde alan kaybı sorununu çözmek amaçlı yazılmıştır. Lütfen işlemleri biliyor iseniz yapınız. Bu işlemler disklerini bozabilir!

 

Diğer Komutlar ise:

Active                  : Seçili bölümü etkin olarak kullanmak amacıyla kullanılır.
Clean                   : Seçili olan diskin yapılandırma bilgisini veya içinde yer alan bütün bilgilerin silinmesini sağlar.
Convert               : Değişik disk biçimleri arasında dönüşüm yapmak için kullanılır.
Exit                       : DiskPart'tan çıkmak için kullanılır.
Format                : Seçili olan birimi veya bölümü biçimlendirmek için kullanılır.
Help                     : Komutlara ait yardım bilgilerini görüntülemek için kullanılır.
Online                 : Çevrimdışı olarak işaretli olan diski çevrimiçi duruma getirir.
Offline                 : Çevrimiçi olarak işaretli olan diski çevrimdışı duruma getirir.
Recover              : Seçilen paketteki tüm disklerin kurtarılması için kullanılır.
Rescan                 : Diskler ve bölümler için bilgisayarı yeniden tarar. 

 

Help ile yardım ekranından öğrenebilirsiniz. "Diskpart ile Görünmeyen Harici Disk Alanını Kullanma" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com