DNSSEC nedir?

DNSSEC(DNS Security Extensions), DNS protokolüne güvenlik özellikleri eklemek üzere başlatılmış bir çalışmadır. 

 

DNSSEC, DNS önbellek (cache) zehirleme gibi saldırılara karşı geliştirilmiş güvenlik eklentilerinden oluşmaktadır.Temel olarak, DNS cevaplarının kaynağının doğrulanması, DNS veri bütünlüğünün sağlanması ve inkara edememe güvenlik hedeflerini sağlamayı amaçlamaktadır. DNSSEC ile dört yeni kayıt tipi tanımlanmaktadır. Bunlar, RRSIG (Resource Record Signature), DNSKEY (DNS Public Key), DS (Delegation Signer) ve NSEC (Next Secure)’ dir. Bu yeni kayıt tipleri RFC 4034 ile detaylı olarak tanımlanmıştır. Yeni kayıt tiplerine (RR – Resource Record) ek olarak, iki yeni DNS başlık bilgisi CD (Checking Disabled) ve AD (Authenticated Data) kullanılmaktadır.

 

DNSSEC kullanılmadığı durumlarda saldırganlar DNS trafiğini yakalayıp değiştirebilirler. Bu yüzden server 2012 de bütünleşik gelen dnssec i sizinde kurmanızı tavsiye ediyoruz.

 

DNSSEC sanıldığının aksine veri gizliliğini sağlamaz ve dağıtık hizmet dışı bırakma  saldırılarına (DDoS) karşı bir koruma aracı değildir.

 

 

Kaynaklar:

- http://www.ksugle.com/dnssec-nedir/
- http://www.alperbasaran.com/2015/01/bu-bir-dns-yazsdr.html "DNSSEC nedir?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com