ESX iSCSI Storage Yapılandırma

ESX iSCSI Storage yapılandırması için aşağıdaki maddeleri yapmanız yeterlidir:

1- Networking kısmından VMkernel'in eklenmiş olması lazım.
2- Daha sonra Storage Adapter kısmından add'e tıklanarak iSCSI adaptör eklenir.Properties kısmına tıklanır.
3- iSCSI adaptörün configure kısmına tıklanarak "enabled" olması sağlanır.
4- Dynamic Discovery kısmında add diyerek iSCSI server'ınızın ip sini gireceksiniz.
5- Bundan sonra tamam deyip çıkabilirsiniz.
6- Daha sonra sistemde "rescan the host" yapılır. 
7- Eğer herşeyi doğru yaptı iseniz birazdan storage kısmında add denip LUN seçildiğinde eklediğiniz iscsi disk ekranda görünecektir. 

Not: Üstte anlatımda iSCSI severınızın var olduğu düşünülmüştür.Eğer yok ise Starwind veya microsoft'un iscsi target yazılımı kullanarak yapabilirsiniz."ESX iSCSI Storage Yapılandırma" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com