Excel Makro Örnekleri

Bize çok sorulan makro örneklerini derleyelim dedik.Bu kısım sürekli güncellenecektir..Bunları excel de alt+F11 de yazmanız yeterlidir..İsterseniz bir buton'a da atayabilirsiniz kodları.

--------------------------------------------------------

Hücredeki Metni Büyük Harflere Dönüştür:
For Each x In Range("d1:d25")    
x.Value = UCase(x.Value)
Next

--------------------------------------------------------

Hücredeki Metnin İlk Harfi Büyük Diğerleri Küçük Harflere Dönüştür:
For Each x In Range("d1:d25")
x.Value = Application.Proper(x.Value) 
Next

--------------------------------------------------------

Hücredeki Metnin Tüm Harflerini Küçük Harflere Dönüştür:
For Each x In Range("d1:d25")    
x.Value = LCase(x.Value) 
Next

Not: Aralık olarak d1:d25 aralığı alınmıştır."Excel Makro Örnekleri" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.