Facebook Otomatik Sayfa Beğenme Virüsünü Silme

Chrome tarayıcısı üzerinden çalışan virüs, web tarayıcınızın kontrolünü bir eklenti vasıtası ile ele geçirerek Facebook hesabınızı kontrol altına alıyor. Kullanıcılar, Faceook hesaplarını her açtığında bir müzik ile karşılaşıyor.

Virüs Sayfası Görünümü:

Ve adresi de: 7761e28bcfb769952dcea7dff7a3.commondatastorage.googleapis.com gibi birşey yazmaktadır.

Ayrıca facebook ekran görüntüsü de:Facebook hesabında otomatik olarak çalıştırdığı ‘Youtube’ isimli sahte uygulama silseniz de geri geliyor.

Söz konusu zararlı yazılımdan kurtulmak isteyen kullanıcılar aşağıdaki şu 3 adımı izlemesi ve gereken şeyleri yapması gerekiyor:

1. Yol:
- Başlat tuşuna basarak alt kısımdaki arama bölümüne regedit yazınız.
- Regedit‘i açtıktan sonra açılan kayıt defterinden Hkey_local_machine-software > policies > google chrome > seçeneğini takip edin.
- Burada “asdadsfclbonhleeank” gibi karmaşık isme sahip bir dosya olacak.
- Bu dosyayı silerek web tarayıcınızı baştan başlatın. Virüs temizlenmiş olacak.

2. Yol:
C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINIZ\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions adresine gidiniz.Orada şimdiye kadar tarayıcınıza yüklediğiniz bütün uygulamalar vardır. Güvenliğiniz için hepsini silmeniz yeterlidir.

3. Yol:
1 – Aşağıdaki uygulamaları görev yöneticisinden kapatınız:
fbtre6.exe mstre6.exe
2 – Aşağıdaki registry kayıtlarını siliniz.:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr ent Version\Run\”systray” = “c:\windows\mstre6.exe”
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr ent Version\Run\”systray” = “C:\Windows\fbtre6.exe”
HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\Schemes\Apps\Explorer\ Navigating
3 – Aşağıdaki dosyaları siliniz.
C:\\Windows\\fbtre6.exe C:\\Windows\\fmark2.dat

Ya da daha kolay bir yol olan combofix ile sisteminizi otomatik olarak temizleyebilirsiniz."Facebook Otomatik Sayfa Beğenme Virüsünü Silme" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com