Gelir İdaresi Başkanlığından Gönderiliyor Gibi Yapılan Virüslü Mailler

21 Ekim ilk saatlerinde başlayan ve olmayan bir hesap olan hesap@gib.gov.tr dan gönderilen ve içinde zararlı yazılım olduğu tespit edilen mailler atılmaya başlanmıştır. Mükelleflere yatırım iadesi başlığı gibi ilginç ve çekici bir şekilde atıldığı için ayırt etmesi çok zor.

 

Ekte ki dosyaya tıklandığında bir makro çalışmakta ve bu makro o bilgisayarı 8080. porttan bir adrese gitmektedir.

 

Gib.gov.tr den de http://www.gib.gov.tr/index.php?id=428&tx_ttnews[tt_news]=2675&tx_ttnews[backPid]=193&cHash=c0c32f58b1 adresinde bir açıklama yapıldı.

 

Size maili açmadan silmenizi öneriyoruz."Gelir İdaresi Başkanlığından Gönderiliyor Gibi Yapılan Virüslü Mailler" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com