Gezinti.com Nedir Nasıl Kaldırılır

Son günlerde sıkça karşılaştığımız ve ne olduğu ve nasıl kapatılacağına dair sorular aldığımız TTNET in phorm firması ile yaptığı ve herkesin kabul etmeden üye olduğu ve/veya sayfadan çıkarak kabul ettiği yapı olan gezinti.com konusuna bir açıklık getirmek istedik.

Yaklaşık 2013 başından beri phorm firması TTNET ile işbirliği halinde sizin gezdiğiniz siteleri kaydederek sizi etiketliyor ve daha sonra gezi ve search profilinize uygun olarak reklamlar karşınıza çıkarıyor. Bu olay başından sonuna saçmalık ve inanılmaz reklam payının olduğu yerde ihlaller yumağı olarak karşımıza çıkıyor.

İşin en ilginç ve kötü tarafından biri TTNET'in yeni hizmeti GEZİNTİ adlı servisin "gezinti.com" adresindeki sitesinde Phorm ile ilgili herhangi bir ifade yok.

Bu servisi nasıl kapatırım:

Bu servisi www.gezinti.com/hesabim adresine gelerek Internet hattı için Gezinti kısmına gelip KAPALI yı tıklamnız yeterlidir.

İzin vermeden veya zorla izin alma mantığıyla fişlenmeye her zaman karşı durduk gene duracağız.

Not: Bu arada ziyaret etmeye zorlandığımız gezinti.com 24 temmuz 2013 itibari ile türkiye de 35 dünyada 2878. site durumunda..Tam anlamıyla rezillik.. 

Konu ile ilgili tüm dökümanları aşağıda bulabilirsiniz:

BTK'nın TTNET ve PHORM hakkındaki 14 Aralık 2012 tarihli kararı

TTNET ve Phorm anlaştı: Bir çift göz monitörünüzü izleyecek

Uludağ sözlük phorm

Phorm Türkiye'de"Gezinti.com Nedir Nasıl Kaldırılır" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.