Google Arama Sonuçlarında Site İçi Aramayı Etkinleştirme

Google Arama Sonuçlarında Site İçi Aramayı Etkinleştirme

2014'ün sonlarında Google site içi arama özelliğini kendi arama sonuçları sayfasına(Sitelinks Search Box) ekledi. Bu sayede marka aramalarında kullanıcıların direk olarak siteye gitmesindense Google arama sayfasında kalmayı sürdürerek tam olarak aradığı noktaya yönlendirilmesi hedeflendi. Siteniz için bu kutuyu koymak şu anda çok fazla sitede olmadığı için öncelikle prestijiniz için geçerlidir.

Bunun dışında kullanıcılara sitenizdeki doğru içeriği en hızlı şekilde sunmanız için arama kutusunu tavsiye ediyoruz. Yapıyı ekleyebilmek için aşağıdaki kodu siteniz için doğru şekilde doldurarak sitenize eklemelisiniz.

 <script type="application/ld+json"> { "@context": "http://schema.org", "@type": "WebSite", "url": "https://www.example-petstore.com/", "potentialAction": { "@type": "SearchAction", "target": "https://query.example-petstore.com/search?q={search_term_string}", "query-input": "required name=search_term_string" } } </script>

Buradaki query-input değeri sitenizdeki arama input elemanının name özelliğidir. target bölümünde de sitenizin arama sonuçlarının listelendiği sayfanın URL'ini doğru yazmanız gerekmektedir.

Kod entegrasyon işlemlerini tamamladıktan sonra yapmanız gereken tek şey Google algoritmasının çalışmasını beklemek. Bunun için Google'ın ilgili sayfası herhangi bir zaman telafuz edemiyor ancak 3 haftayı bulabildiğini tecrübelerimizden söyleyebiliriz."Google Arama Sonuçlarında Site İçi Aramayı Etkinleştirme" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağdaş Polat

İnternet ve trendlerin sıkı takipçisidir. Bilgisayar mühendisi yazılımcıdır ancak dijital pazarlama profesyonelidir. Dolayısıyla ikisinin sıkça kesişimine aşina ve gelişmesini öngörecek noktalara kafa yormaktadır.