Google Tag Manager'da İşinize Yarayacak 3 İleri Uygulama

Google Tag Manager'da İşinize Yarayacak 3 İleri Uygulama

Google Tag Manager'ın zaten sayfanızda kurulu olduğunu, Google Analytics etiket, e-ticaret ve diğer kurulumları yaptığınızı varsayarak basit fakat çok etkili üç GTM kullanım fikrini sunuyorum. 

 

1- Yapılacak bir uygulamayı yüzdesel oranda test etmek
Hazırladığınız bir etiketi trafiğinizin %10'unda test etmek isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmek pek çok şeyde oldukça basit.


Değişken => Rastgele Sayı(Random Variable)GTM'in otomatik olarak rastgele sayı üretmesini ve değişkene atamasını sağlar. Rastgele sayı değişkeni 0 ile 2147483647 arasında bir değer alır.

Tetikleyici => Sayfa Görüntüleme(10 Percentage)
Yarattığımız rastgele sayı değişkenini kullanarak tetikleyici yaratmamız gerekiyor. Buradaki kilit nokta ise "şununla biter" operatörüdür. Burada aşağıda olduğu gibi değeri "1" ile karşılaştırırsanız trafiğin %10'unda etiketi tetiklersiniz. Eğer trafiğin %1'inde tetikleyici çalıştırmak istiyorsanız "01" ile kontrol yapmanız yeterli olacaktır.
Random Variable -> şununla biter -> 1

 

2- Sayfa üzerindeki bir öğeyi değiştirmek

Anasayfa ya da herhangi bir sayfa içindeki öğeyi GTM aracılığı ile yüklenme zamanında değiştirebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için ise bir ucundan jQuery bilmeniz gerekecektir. Ayrıca eğer javascript konusunda uzman değilseniz dokunmamanızı ve kesinlikle test etmeden yayına almamanızı şiddetle öneriyorum.
Etiket => Özel HTML Etiketi(Homepage Box)
<script>
  $(".homeMaphWrapper").attr('href','http://yonlendirilecek-sayfa-urli.com');
   $(".homeMaphWrapper").css("background-image", "url('http://gorsellinki.com')");
</script>

 

3- Sadece mobil için script yazmak
Sadece mobil üzerinde görünecek bir düzenleme yapmak istiyorsanız bir değişken bir de tetikleyici üretmek durumundasınız.

Değişken => Özel Javascript(Screen Width)
Değişken üzerinden javascript ile ekran genişliğini alacak basit bir fonksiyon oluşturuyoruz.
function(){
    var width = screen.width;
      return width;
}

Tetikleyici => Sayfa Görüntüleme(Mobile Trigger)
Ekran genişliği olarak 600'den küçük olan ekran görüntülerinde tetikleyicinin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Hangi etiketi tetikleyeceğiniz ise size kalmış.
Screen Width -> şundan küçüktür -> 600"Google Tag Manager'da İşinize Yarayacak 3 İleri Uygulama" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com