Google'ın Mobil Güncellemesinde Kullanıcı Deneyiminin Sıralamadaki Önemi

Google'ın Mobil Güncellemesinde Kullanıcı Deneyiminin Sıralamadaki Önemi

Google, mobil arama sonuçlarında kullanıcı deneyimini önemli bir sıralama faktörü olarak dikkate aldıklarını vurguladı. Google’dan Gary Illyes, Twitter’dan yaptığı açıklamada, kullanıcı deneyiminin mobil arama sonuçları için bir sıralama faktörü olduğunu, fakat  masaüstü arama sonuçlarında şuan için bir sıralama faktörü olmadığını belirtti.

21 Nisan 2015 tarihinde devreye gireceği duyurulan Google Mobil Uyumluluk Güncellemesi, mobil İnternet kullanım alışkanlıklarımız üzerine kuruldu. Kullanıcıların mobil cihazlardaki kullanım alışkanlıklarını analiz eden ve kullanıcı deneyimi (User Experience, UX bkz Sherpa UX Efsaneleri) kavramını en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen güncelleme, yaklaşık 1 aydır yayımda. Güncelleme, diğer Google Algoritmaları gibi gizli tutulan detaylara sahip olsa da, Mobil Uyumluluk Test Aracı‘nı kullanarak nelere dikkat etmeniz ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda bilgi alabiliyorsunuz.

Bir sitenin Mobil Uyumlu olması konusunda Google’ın beklentileri oldukça basit

*Cihaz ekranı boyutunu ayarlayan tanımlı bir görüntüleme alanı (veya görünüm).

*Kullanıcıların yatay kaydırma yapmak veya tüm sayfayı görmek için ekranı uzaklaştırmak zorunda kalmadıkları görünümde akan içerik.

*Küçük ekranlarda daha kolay okunması için ölçeklenen yazı tipleri.

*Diğer dokunma öğeleriyle aralarında gerekli boşluk bulunan, dokunması kolay öğeler (ör. düğmeler).

*Mobil cihaz dostu teknolojiyle sağlanan görsel tasarım ve hareket.

Tüm bu bilgiler ışığında, mobil sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz çok önemli. Sitenizde kullanıcı deneyimini negatif etkileyen bir faktör olduğunda, Google tarafında arama sıralamasında düşüş yaşayabilirsiniz."Google'ın Mobil Güncellemesinde Kullanıcı Deneyiminin Sıralamadaki Önemi" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun