HGS ile OGS Arasındaki Farklar Nedir?

Otoyol ve köprü geçişleri için 17 Eylül itibariyle geçerli olacak olan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) sistemi devreye girdi. PTT Şubeleri’nden alınacak etiket ve kontör üzerinden kullanılacak. Minimum 60 TL yükelenebilecek ve kredi 30 TL altına düşen kişiler kara listeye alınacak. Peki HSG sistemi ne demekHGS ne işe yarayacak? Daha da önemlisi HGS’nin KGS ve OGS’den farkı ne?

Otomatik Geçiş Sistemi, araçlarda bulunan elektronik etiket sayesinde köprü ve otoyol geçişlerinde duraksamadan geçiş imkanı sağlayan, Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank ve Garanti Bankası ve internet bankacılığı ile alınabilen bir sistemdi. OGS cihazları için 40-60 TL maliyet gerekiyor ve cihazın garanti süresi sonunda yenilenmesi gerekiyor. Bu süre, satın alınan bankaya göre değişiyordu. KGS’ye göre daha ucuz olan OGS, 4,25 TL yerine 3,40 TL ile geçiliyor ve yetersiz kredi ile geçişte araç kara listeye alınıyor.

HGS’nin Ne Farkı Var?

HGS, etiket formatında 5, kart formatında 15 TL’ye satılacak ve en az 60 TL yüklenmesi gerekecek. Tüm PTT şubelerinde alınabilecek olan HGS, SMS ve akıllı telefon ile de yüklenebilecek. % 20 oranında indirim sağlayacak olan HGS, köprüde duraklama gerekliliğini de kapsamıyor. 30 TL altına düşenlerise kara listeye alınacak.

HGS’ye geçildiğinde KGS kartları çöpe mi gidecek? Hayır. Karayolları Genel Müdürlüğü KGS gişelerinin bazılarını HGS gişesi yapacak. Ancak vatandaş, daha ucuz olan HGS’yi tercih ettiğinde yani KGS kullanımı çok azaldığında KGS kullanımdan kaldırılacak. O günden de daha önceden ilan edileceği için vatandaş mağduriyeti yaratılmayacak.

HGS nedir? Hızlı Geçiş Sistemi adı verilen yeni sistem 17 Eylül’de uygulamaya başlanacak. Ancak 1 Ocak 2013 itibariyle KGS’nin yerini tamamen HGS’nin alması hedefleniyor. Yapışkan tipli HGS’ler 5 liraya; Kart tipli olanlar ise 15 liraya satılacak. PTT müşterilerine bu kartlar ücretsiz verilecek. Ancak bu karta en az 60 liralık yükleme yapılması gerekecek ve bakiyesi 30 liranın altına düşenler ‘kara listeye’ alınacak. Yükleme miktarının bu kadar yüksek belirlenmesinin vatandaşı KGS kullanımından vazgeçiremeyeceği yorumlarına neden oluyor. Bir başka tahmin ise vatandaşın baskı yaparak yükleme miktarının düşürülmesini sağlayacağı yönünde. Bu değişiklik yapılırsa kısa sürede HGS’nin KGS’nin yerini alabileceği söyleniyor."HGS ile OGS Arasındaki Farklar Nedir?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com