Hotmail Gmail online sohbeti HOSTS ile nasıl engellenir?

 

İnternet artık günümüzde hayatımızın her alanına girmeye başladı ve bunu su istimal eden kişiler olabilir.Örneğin iş yerinizde msn engellemenize karşın çalışanlar hotmail,gmail gibi platformların vermiş olduğu online sohbet hizmeti sayesinde engelleri aşabilirler.Bu sitelerde online sohbeti engellemek için aşağıdaki adımları gerçekleştiriniz.

1-Hotmail için firewall üzerinden “gateway.edge.messenger.live.com  ” linkini engelleyiniz.

2-Gmail için aşağıdaki yönergeleri uygulayınız.
Ağınız üzerindeki kullanıcıların sohbet özelliğini kullanmasını önlemek için aşağıdaki alanlara yapılan DNS aramalarını 127.0.0.1 adresini döndürecek şekilde yapılandırmanızı öneririz.
Gmail sohbeti engellemek için: chatenabled.mail.google.com
iGoogle ve orkut sohbeti engellemek için: talkgadget.google.com
Google Talk istemcisini ve diğer masaüstü istemcilerini engellemek için: talk.google.com ve talkx.l.google.com

 "Hotmail Gmail online sohbeti HOSTS ile nasıl engellenir?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com