İleri Seviye Mailing Senaryosu Örnekleri

İleri Seviye Mailing Senaryosu Örnekleri

1- Doğum gününden üç gün önce başlayarak fırsat maili göndermek

Doğum günü mail gönderimi pek çok firma tarafından yapılıyor. Ancak bunu fırsata dönüştüren henüz yok. Doğum gününe iki gün kala "Doğum gününde sana bir sürprizimiz olacak" konulu bir mail ile dikkat çekilip doğum gününde üç gün süreyle kullanabileceği bir kupon kodu göndermek oldukça heyecan verici olacaktır. Bu sayede en azından diğer doğum günü senaryoları arasından hızla sıyrılabilirsiniz.

2- Maili açan kişiye anında sms göndermek

Günümüzde bazı mail gönderim servislerinde senaryo kurulumlarında mail açan kişiye anında SMS gönderimi yapılabiliyor. Biraz agrasif olsa da oldukça işe yarar bu yöntem sayesinde ziyaretçinin dikkati tam olarak sistem üzerine çekilebilir.

3- Etkinlik, uçak bileti, rezervasyon gibi hizmet satışı yapan sistemlerde hizmetin gerçekleşme tarihinden önceki birkaç gün bilgilendirici mailler göndermek

Bir uçak bileti aldınız. Neden hava yolu şirketi size check-in yapabileceğiniz zamanı hatırlatmıyor? Bu esnada neden ek hizmeti pazarlaması yaparak aynı anda hava durumu, yol durumu, yurtdışı organizasyonsa kur bilgisi gibi bilgileri paylaşmasın? Bilet satan bir web sayfasından film festival bileti alan bir kişiyi düşünün. Film gösteriminin iki gün öncesinden itibaren filmle, festivaldeki diğer filmlerle ilgili içerik mailleri aldığınızda organizasyona daha bir kenetlenmez misiniz? Zaten arkadaşlarınızla etkinlikle ilgili heyecanınızı paylaşırken bu önemli ayrıntılardan bahsetmez misiniz? Hele tatil organizasyonu gibi aylar öncesinden yapılan satın almalarla ilgili can alıcı bilgiler check-in tarihinden 48 saat önce mailinize gelse, havaya girmez misiniz?

4- "Ürün tesliminden sonraki sipariş iletildi" gönderiminde yorum yapan kişiye çapraz satış ürünlerini ekstra indirimle sunmak

Ziyaretçi sipariş verdi ve müşteri oldu. "Ürününüz teslim edildi" mailinden birkaç gün sonra ürünle ilgili yorum alabilmek adına çapraz satışı bahane edebilirsiniz. Hele bir de indirim verirseniz belki şirinleri bile görebilirsiniz.

5- Kurumsal şirket maili ile kayıt olanlara "Happy friday" maili göndermek

Hele bir de sadece birkaç saate özgü bulunmayacak bir indirim yapabilirseniz beyaz yakalıları haftasonu tatili öncesinde elini cüzdanına götürmesini sağlayabilirsiniz.

6- Lead üzerinden dönen sistemlerde mailini bırakan kişiye gerçek kişi ismiyle plain text olarak mail göndermek

Mail pazarlaması yapan her profesyonel tasarıma çok kilitlenir. Bu yoğunlaşma esnasında bazı basit gerçekler de unutulur. Düşünün; gün içinde çalışan insanların aldığı ve herkes tarafından okunan maillerin çoğu "Merhaba" ile başlayan "İyi çalışmalar" ile biten ve imzayla noktalanan maillerdir. Sisteminize talep bırakan ziyaretçilerinize neden otomatik olarak plain text mail göndermeyesiniz? Hele bir de bu gerçek kişi bilgileri içeriyorsa emin olun fayda sağlayacasınız.

7- Hava durumuna endeksli bir eticaret sektöründeyseniz akşamki hava durumunu haber vererek indirim kodu sunabilirsiniz

Online yemek sektörü gibi hava durumuna çok endeksli sektörlerde yağmurlu, karlı, fırtınalı havayı fırsata çevirmeyeni döverler. Ya da tam tersi yüksek sıcaklıklarda vantilatör ve klima satışları tavan yapar. Kendi sektörünüzü hava durumuyla korelasyon verisini çıkardıktan sonra bir bağ olduğunu seziyosanız, hava durumundan tetiklenen bir senaryoyu hiç beklemeden yapıştırın.

8- Sitenizde belirli bir kategori sayfasına gelmiş kişilere o kategoriyle ilgili ayrıntılı bilgi sunan otomatik mail gönderin

Bazı mail gönderim servisleri mailing tıklamalarından sonra sitede dolaşan kişilerin site gezinme hareketlerini takip edebiliyorsunuz. Sitenizdeki önemli kategorileri inceleyen, sık dokuyan kullanıcıları senaryo ile saptayıp anında mevzubahis ürünle ilgili ayrıntı mail gönderebilirsiniz. Biraz Person of Interest korkusu saracaktır belki ama işe yarayacaktır.

9- "Geçen yıl bugün bu ürünü satın almıştın bugün neden bunu almayasın?" gönderimi

İnsanoğlu olarak "dönümlere" meraklı olduğumuz için üzerinden tam bir yıl geçen satın almaları müşterilerinize hatırlatmak, maziyi hatırlamalarını ve ihtiyaçlarını sorgulamalarını sağlayacaktır. Eğer sizinle iyi bir alışveriş öyküsü yaşadılarsa o gün olmasa bile yakın zamanda size dönecektir.

10- "Bugün en az X TL'lik ürün alana anında hediye veriyoruz" gönderimi

Bu senaryoyu dahice yapan sürpriz hediyenin ne olduğunu mail içeriğine değil, QR kod arkasına gizlemek olacaktır. Emin olun ciddi oranda kişi telefonunun ucra köşesindeki QR kod uygulamasını arayacaktır.

BONUS: Dünya Pi Günü olan 14 martta %3,14 ya da %31,4 lük indirim göndermek fena fikir değil.

Yazı çeviri değildir, her noktası emek ve tecrübedir. Bu senaryoları kurgularsanız, mailler veritabanına, oradan sunuculara transfer olacak. Sonra maillere düşecek. İşte o maillere düşen arı ben olacağım..."İleri Seviye Mailing Senaryosu Örnekleri" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağdaş Polat

İnternet ve trendlerin sıkı takipçisidir. Bilgisayar mühendisi yazılımcıdır ancak dijital pazarlama profesyonelidir. Dolayısıyla ikisinin sıkça kesişimine aşina ve gelişmesini öngörecek noktalara kafa yormaktadır.