iOS 6 Yayınlandı

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 6 resmi olarak yayınlandı. Apple, ilk olarak Haziran’da düzenlenen WWDC 2012 konferansında tanıttığı, ardından da geçtiğimiz hafta düzenlenen iPhone 5 etkinliğinde tekrar üzerinden geçtiği iOS 6 işletim sistemi bugün itibariyle yayında.

Yeni işletim sistemi ile birlikte iOS cihazlar artık Google Maps yerine Apple haritaları kullanmaya başlıyor. 3 Boyutlu harita desteği sunan yeni uygulama ile birlikte navigasyon hizmeti de sunuluyor.

200 yeni özelliğin hepsini öğrenmek için tıklayınız.

Ayrıca detaylı döküman için lütfen tıklayınız.

iOS 6 uyumlu cihazlar:
- iPhone 3GS
- iPhone 4
- iPhone 4S
- iPad 2
- iPad 3
- iPod Touch (4.nesil)

Yukarıdaki cihazlardan birine sahipseniz ve iOS 5 işletim sistemi kullanıyorsanız:

Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme kısmından iOS 6′yı indirip kurabilirsiniz.

iOS 6′nın boyutunun iPad için 791 MB, iPhone için 626 MB olduğunu belirtelim.

Eğer iOS 5′ten düşük versiyonu kullanıyorsanız iTunes üzerinden indirebilirsiniz. iTunes’unuzu da 10.7 versiyonuna yükseltmeniz gerekiyor.

Direk İndirme Adresleri:


İlgili dosyayı indirdikten sonra http://www.erasistem.net/sss/soru/iphone-ios-guncelleme adreste gösterilen şekilde cihazınızın işletim sistemini iOS6'ya yükseltebilirsiniz.

iOS 6'nın getirdiği en büyük yeniliklerden bazıları haritada gerçekleşmiş. iOS 6'da Google harita altyapısını kullanmayı bırakan Apple, kendi altyapısını koyduğu harita uygulamasına 3D ve trafik görüntüleme özelliği eklemiş.

iOS 6'nın devrim niteliğindeki özelliği ise Passbook sistemi ile kredi kartlarının, konser, sinema biletlerinin, uçak biletilerinin cep telefonlerımızda birer uygulamaya sığacak olmasıdır. Ancak şu aralar bu bölüme ulaşılmak istendiğinde "iTunes Store'a bağlanamıyor" hatasını alıyoruz.

Kaynak"iOS 6 Yayınlandı" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.