Kablosuz ağ şifresi nasıl kırılır?

Günümüzde pek çok evdeki kablosuz modemler nedeniyle herhangi bir taramadı onlarca wireless noktasına rastladığımız oluyor. Evinde internet erişimi olmayan internet meraklıları da bu kablosuz noktaları kullanarak veri erişimine ulaşmak istiyor.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu eylem tamamen yasa dışıdır Bir başkasına ait eve izinsiz girmekten farkı yoktur. Bu bakımdan kablosuz ağ şifresi ele geçirme yöntemleriyle uğraşmamanızı öneririz. 

Kablosuz ağ şifresi kıranlardan nasıl kurtulabilirim?

İlk olarak kablosuz modem varsayılan şifrenizi mutlaka değiştirmenizi öneririz. Bunun için TTNET'ten destek alabilirsiniz. Bunun yanı sıra wireless internet şifrenizi en az 10 karakter(128 bit) olarak ayarlamanızı tavsiye ederiz. Pek çok modem kablosuz ağı gizleme imkanı vermektedir, bu işlemden de yararlanabilirsiniz.

Bütün bunlara rağmen eğer kotalı internet kullanıyorsanız kota durumunuzu sürekli takip edip, olağan dışı girişleri kontrol etmenizi öneririz."Kablosuz ağ şifresi nasıl kırılır?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.