Linux Çalışma Seviyeleri Nelerdir?(Run Level)

Linux işletim sistemlerinde 7 adet run level yani çalışma düzeyi bulunmaktadır. Çalışma düzeylerini küme olarak düşünecek olur ve bir tanım yapmaya çalışırsak her küme için tanımlanan hizmetler ve bu hizmetlerin çalışabilirliğinin yönetimi için kullanılırlar diyebiliriz. Örnek verecek olursak run level 1 ‘ de ağ servisi çalışmazken, run level 3 te tam olarak çalışabilmektedir

 

Run Level yönetimi init tarafından gerçekleştirilir.

 

Run Level (Çalışma Düzeyleri) ve kısa açıklamalar;


Run Level 0 - Halt – sistem tamamen çalışmaz haldedir ve güç anahtarının kapatılmasını bekler.

 

Run Level 1 - Tek kullanıcı modu – Genelde bakım şifre resetleme gibi işlemlerin yapıldığı düzeydir. Sistem kullanıcı girişine açık fakat ağ servislerine tamamen kapalıdır.

 

Run Level 2 - Çoklu kullanıcı modu (Sadece Konsol) – Genellikle Linux dağıtımlarında bu düzeyde ağ servisleri çalışmaz, Unix işletim sistemlerinde ağ servisi çalışır fakat NFS kullanılamaz.

 

Run Level 3 - Çoklu kullanıcı modu (Sadece Konsol) – Tüm ağ servislerinin etkin olarak çalıştığı düzeydir.

 

Run Level 4 - Normalde kullanılmayan bu düzey, kullanıcı tarafından özel olarak tanımlanabilir.

 

Run Level 5 - Çoklu kullanıcı modu (Ekran Yöneticisi) – Bu düzeyde 3. düzeyden farklı olarak KDE, Gnome Desktop, X Window System gibi ekran yöneticileri kullanılabilir.

 

Run Level 6 - Yeniden başlatma modu – Sistem önce Run Level 0 a düşerek yeniden açılır.

 

İşletim sistemi aynı anda iki farklı çalışma düzeyinde olamaz. Sistemin şu anda bulunduğu düzeyi görmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

 

#runlevel

 

Eğer bu komut ile çalışma düzeyini görüntüleyemiyorsanız sistem Run Level 0 da demektir. Sistemin çalışma düzeyini değiştirmek için aşağıdaki örnek komutu kullanabilirsiniz.

 

Bu komutlar bash' te yazılarak çalıştırılır.

 

Kaynak"Linux Çalışma Seviyeleri Nelerdir?(Run Level)" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com