Lsass.exe Virüsü Temizleme

Sıkça sorulan virüs olan lsass.exe virüsünün nasıl temizlendiğini anlatmak istedim.

Windows XP için temizlemek için Microsoft'un şu dosyasını indirip temizleyebilirsiniz.Ayrıca Symantec firmasının hazırladığı temizleme aracı için tıklayınız.

Bunlar olduktan sonra kesinlikle sistemini combofix ile gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.Ya da ileri windows kullanıcıları için;

Bilgisayar Açılırken F8' e basarak MS-DOS GüVenli Kipte açın.Daha sonra
- C: enter
- Cd win enter
- del *.* enter

ile bu virüs tarafından yaratılan tüm C:\Win klasörü silinebilir.

Not:Sistem tarafından kullanılan lsass.exe dosyası normalde C:\Windows\System32 klasöründe iken virüs olan dosya C:\Win\lsaas.exe dizinindedir ve bu sistem tarafından değil kullanıcı oturumu ile açılır.Aman virüsü silmek isterken yanlışlık ile yanlış dosyayı silmeyiniz. "Lsass.exe Virüsü Temizleme" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.