Metropolitan Police Ukash Virusü Temizleme

Belirli dönemler sık karşılaşılan Metropolitan (Ukash) virüsü sunucunuza veya sanal sunucunuza bulaştıysa temizlemek için aşağıdaki adımları uygulamanız önerilmektedir. 

- Sunucunuzu ve/veya sisteminizi Güvenli Mod'da tekrar başlatın.
- Windows Tuşu + R ile Başlat ekranını açın.
- Çıkan ekrana regedit yazın.
- Registry Editörü açılacaktır.Registry Editöründe HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon anahtarını bulun.
- Winlogon anahtarı değeri C:\Documents and Settings\YOUR USERNAME\desktop\VIRUS.exe dir. VIRUS değişken olabilir. Tüm Registry'de bu exe'yi arayın ve bulduklarınızı silin.
- Windows Tuşu + R yazarak msconfig komutunu verin.
- Çalışan ekranda Startup/Başlangıç sekmesindeki her şeyi kaldırın.
- Dos komut isteminden shutdown /r /t 0 komutu ile sunucunuzu yeniden başlatın.

Not: Explorer'ı çağırmak için dos komut isteminden "explorer" yazmanız yeterlidir.

Not: İşlemler bittikten sonra sisteminize combofix yapmanızı öneririz.

kaynak"Metropolitan Police Ukash Virusü Temizleme" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com