Microsoft İşletim Sistemleri Sistem Bilgisini Öğrenme

Microsoft işletim sistemlerinin hepsinde aşağıdaki başlıkları öğrenmek için kullanılacak komut:

msinfo32.exe

Öğrenilebilecekler:
- Windows sürümü
- OEM Sistem Bilgisi (üretici, model ve tür)
- Merkezi işlem birimi (CPU) türü
- Bellek ve sistem kaynakları miktarı
- BIOS sürümü
- Yerel Ayar
- Zaman dilimi
- ETKİALANIADI\KULLANICIADI biçimindeki kullanıcı adı (yalnızca bilgisayar etki alanında oturum açmak üzere yapılandırıldığında bulunur)
- Önyükleme aygıtı (bilgisayarda birden çok aygıt varsa)
- Disk belleği dosyası yolu

Not: Komutu başlat->çalıştır'a yazmanız yeterlidir."Microsoft İşletim Sistemleri Sistem Bilgisini Öğrenme" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.