Ms-dos Seri Port Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?

-         Öncelikle bir adet dişi RS232 D-SUB konnektör temin ediniz ve http://www.morechemistry.com/labview/utility-rs-232-test-program/master.zip adresinden programını indiriniz.

-         RS232 D-SUB konektörün 2-3, 4-6, 7-8 nolu ayaklarını şekilde görüldüğü gibi kendi aralarında kısa devre yapın.

 

-         Hazırlanan konektör test edilmek istenen Com port’a takın.

-         İndirdiğiniz master.zip içerisinden dosyaları çıkartın ve master.ini dosyası içerisinden haberleşmek istediğiniz com port ve bağlantı hızı gibi ayarlamaları yapın.

-         Burada sadece  test edilecek com port numarasını düzenlemeniz yeterli oluyor.

-         Son olarak master.exe programını çalıştırın ve klavyeden rastkele tuşlara basın.

-         Programın RECEIVE kısmında klavyeden girdiğiniz verileri görebiliyorsanız denediğiniz com port sağlam demektir. Not: D-SUB konektörü yerinden çıkartıp klavyeden tekrar bilgi girişi yaptığınızda RECEIVE kısmına aynı verilerin düşmediğini gözlemleyin. 

 

D-SUB Konnektör"Ms-dos Seri Port Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.