Ntbackup ve HP Ultrium LTO4 Sorunu

Yakında yaşadığımız bir olayla ilgili herkesi bilgilendirmek istedim.

Terminal sunucuya bağlı olan HP Ultrium LTO4 yedekleme ünitesi ile ntbackup kullanıp sorunsuz şekilde yedek alıyorduk.Fakat sunucuda olan bir sıkıntı sonrası HP Ultrium LTO4 cihazını G4 olan başka bir sunucuda kullanıp veriyi geri getirmek istedik.

SMART ARRAY P800 CONTROLLER kartı diğer G4 sunucuya sorunsuz şekilde takıp driver'ını tanıtıp sunucuya cihazı gösterdik.Fakat karşılaştığımız sıkıntı beni çok şaşırttı.Ntbackup ile kasetleri görüyor,silip içeriği tekrar yazabiliyor ama teypin içeriğini yani bizim yedekleri okuyamıyor idi.Ne yaptı isek ne yolu denedi isek bu sorunu aşamadık buna HP servis'ten destek de dahil.

Sorunu diğer bozulan sunucuyu canlıya geçirerek tekrar eski haline getirerek çözdük ama içimde cihazla ilgili kuşkular da olmadı değil.

Sanırım ntbackup ile kullanılan ilgili kasetler o işletim sistemi ile de kayıt tutuyor ve başka bir cihaza bağlandığında sorun çıkartıyor.

Aman siz siz olun teyp ünitesini başka cihaza bağlar bunda işimi görürüm diye normal diske yedek almamazlık yapmayınız.Ve eğer mümkün ise teyp cihazını ntbackup ile değil de daha profosyonel bir yedekleme yazılımı ile kullanınız.."Ntbackup ve HP Ultrium LTO4 Sorunu" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com