NTLDR is Missing Hatası Nedir ve Çözümü

NTLDR is Missing Hatası nedir?

Hangi durumlarda bu hata ile karşılaşırız. Çözümleri nelerdir?

Bu hatanın nedeni aşağıdakilerden biri olabilir;

1 Bilgisayarınız cd den boot edicek şekilde ayarlanmış ve cd sürücüde boot özelliği olmayan bir cd unutmuş olabilirsiniz.
2 Bilgisayarınızın bios undan harddisk ayarlarını yanlış bir şekilde değiştirmiş ve açmış olabilirsiniz.
3 Bilgisayarınızın açılış diskinde ntldr ve ntdetect.com dosyaları zarar görmüş olabilir. Ya da bu dosyalar yoktur.
4 Bilgisayarınıza yeni bir disk eklemiş ve bu diske sistem kurduktan sonra eski diskinizi çıkarmış olabilirsiniz.
5 Bilgisayarının açılış diskinin boot sectörü ve master boot record bilgileri zarar görmüş olabilir.
6 Harddiskinizin kablosu zarar görmüş veya temassızlık olabilir.

Çözümler;

1. Bilgisayarınız cd den boot edicek şekilde ayarlanmış ve cd sürücüde boot özelliği olmayan bir cd unutmuş olabilirsiniz.
Bilgisayarı açma özelliği olmayan bir medyadan açmaya çalıştığınızda yani bir floppy disketten ya da bir cd den açacaksanız bu medyanın bootable (sistemi açabilen medya) olması gerekir. Aynı zamanda bilgisayarı bir cd den açacaksanız açılış sırasında sizden bir tuşa basmanız istenecektir. Basmadığınız taktirde sistem ikinci boot medyasına yönelecek ve bulamassa yine bu hatayı verecektir.

2. Bilgisayarınızın bios undan harddisk ayarlarını yanlış bir şekilde değiştirmiş ve açmış olabilirsiniz.
Bilgisayarın bios/cmos ayarlarına girip boot ayarlarını değiştirdiğinizde sistem sırasıyla boot medyalarına bakar ve açılabilir bir sürücü seçilmemişse bu hatayı verebilir.

3. Bilgisayarınızın açılış diskinde ntldr ve ntdetect.com dosyaları zarar görmüş olabilir.
Ya da bu dosyalar yoktur.Windows Xp kullanıyorsanız ve ntldr hatası aldıysanız sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapınız. - Xp kurulum cd sini sürücüye yerleştirerek sistemi cd den açacak şekilde ayarlayınız.- Bir tuşa basınız uyarısını aldığınızda herhangi bir tuşa basınız. (press any key to boot from the CD) - Kurulum işlemi sırasında sistem kurtarma konsoluna girmek isteyip istemediğizi sorar R ye basarak kurtarma konsoluna giriniz.- Sistem kurulu windows u/ları listeler tek işletim sistemi kurulu ise 1. sıradadır 1 e ve enter a basınız.- Sistem administrator şifresini soracaktır. Kurulumda bir şifre verilmişse girilmelidir. Şifre yoksa sadece enter a basınız. - Aşağıdaki gösterildiği gibi dosyaları sabit diske kopyalayınız. Örnekte işletim sisteminin olduğu disk "C" ve cd sürücü de "D" olarak alınmıştır.copy d:\i386\ntldr c:\copy d:\i386\ntdetect.com c:\Kopyalama başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra cd yi sürücüden çıkarıp bilgisayarı yeniden başlatınız.

4. Bilgisayarınıza yeni bir disk eklemiş ve bu diske sistem kurduktan sonra eski diskinizi çıkarmış olabilirsiniz.
Bilgisayarınıza yeni bir disk ekleyip cd den açarak bu diske işletim sistemi kurduğunuzda muhtemelen bu disk sistem tarafından disk 2 olarak algılanır ve açılış ile ilgili bilgiler disk 1 e yazılmıştır.Eski diski çıkarmadığınız sürece bir problem olmaz ancak eski diski çıkarıp sistemi açarsanız boot ile ilgili bilgiler eski diskte olduğundan ntldr hatası alırsınız ve sistem açılmaz. Bu durumda 3. çözümde anlatılan ları uygulamanız gerekir. Aynı zamanda buna ek olarak boot.ini dosyasınıda kopyalamanız gerekir. Ancak boot.ini dosyanız eski disktedir. Ya onu kopyalamanız ya da aşağıdaki şekilde bu dosyayı kendiniz oluşturarak sistemin kök dizinine (root yani c:\) kopyalamanız gerekir.Örnek boot.ini dosyası[boot loader]timeout=30default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS[operating systems]multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetectEski diskinizden kopyalarsanız default satırındaki disk(1) i disk(0) olarak değiştirin. Daha detaylı bilgi için boot.ini düzenleme makalesine göz atınız.

5. Bilgisayarının açılış diskinin boot sectörü ve master boot record bilgileri zarar görmüş olabilir.
Bilgisayarınızın açılış diskindeki boot sektor ya da master boot record (mbr) zarar görmüş olabilir. Bu durum 3. çözümde anlatıldığı gibi kurtarma konsoluna girilerek;konsolda iken fixboot yazarak enter a basın ve fixmbr yazarak enter a basınız. Bu işlemler boot sektörü ve master boot record u onaracaktır.

6. Harddiskinizin kablosu zarar görmüş veya temassızlık olabilir.
Oldukça az ihtimalde olsa bilgisayarınızda harddiskinizi anakarta bağlayan kablo da bir problem olabilir. Yukardaki tüm çözümler size fayda sağlamazsa kabloyu değiştirmeyi deneyebilirsiniz."NTLDR is Missing Hatası Nedir ve Çözümü" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com