Okul Kantin Sistemleri

MEB Bakanlığına bağlı özel ve devlet okullarında son günlerde uygulanmaya başlayan uygulama ile kantin sistemlerine geçiş başladı. Kantin kartlı sistemleri, öğrencilerin para yerine kart kullanarak yaptığı alışverişlerin otomasyonunu sağlayan sistemdir.

Kantinlerde ve okul içesindeki para operasyonlarının yapılacağı noktalarda(fotokopi makinası), kantin kart sistemleri kullanılarak para sürkilasyonu minimize edilmiş olur.

Ayrıca öğrencilerin kendi kartıyla alışveriş yapabilmesi kontrolü, güvenliği ve bilinçli tüketim anlayışını henüz küçük yaştan öğrencilerin anlamasına neden olur.

Sistemin faydalarından ötürü MEB tarafından 2014 yılından itibaren bütün bağlı okullarda kullanılmaya başlanacağı söyleniyor.

Sistemin Avantajları Nedir?

- Özellikle ilköğretim öğrencilerinin eline para geçmeden kantinden alışveriş yapmasını sağlar.

- Okul öğrenci kartlarıyla kantin kartları aynı kart olarak belirlenebilir.

- Öğrencilerin yapacağı harcamalar için para yüklemesi internet üzerinden, veli tarafından yapılabilir. Bu sayede öğrenciye verilecek paranın kontrolü de sağlanmış olur. Kredi kartı olmayan veli ise öğrencisi aracılığıyla para yüklemesini elden yaptırabilir.

- Veli, isterse öğrenciye günlük harcama kotası koyabilir. Böylece kart içerisindeki bütün paranın aynı gün tükenmesinin ve kontrolsüz harcamanın önüne geçilmiş olur.

- Veli kart üzerinden yapılan bütün alışverişin dökümünü görebilir. Bu sayede çocuğunun yaptığı harcalamalardan haberi olur.

- Uzun kantin sırasında para alışverişi olmayacağından dolayı işlemler hızlılıkla sağlanır ve tenefüs süresi, kantinden alınan yiyecekler için yeterli hale gelir.

- Okul dilerse okul ile yapılacak harcamaları yine bu karttan tahsil edebilir(fotokopi parası, temizlik ücreti vb..)

- Kantin harcaması sırasında küçük öğrencilerin kantin sorumlusu tarafından aldatılma ihtimalini ortadan kaldırır.

- Günde olarca el değiştiren paraların üzerindeki mikroplar, yanında sadece kişisel öğrenci kartını tutan öğrencilere bulaşamazlar.

Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

- Kantin veya alışveriş noktalarına kart okuyucu

- Bütün öğrencilere alışveriş yapacakları kart

- Öğrenci kart sistemi yazılım lisansı

- Kart işlemlerinin depolanacağı, güvenlikli ve hızlı bir sunucu

Sistemin Maliyeti Nedir?

Sistemin maliyeti için aşağıdaki form üzerinden teklif isteyebilirsiniz."Okul Kantin Sistemleri" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.