Option ROM Configuration for Arrays Menüsü Ne İşe Yarar?

HP Smart array controller kartı olan cihazlar için raid yapma menüsü son günlerde sıkça sorulan sorular arasında idi.Konuyu kısaca şu şekilde özetleyebilirim:

- Sunucu başlarken Controller kartını tanıdıktan sonra F8’e basılarak ORCA’ya(Option ROM Configuration for Arrays) menüsüne girilir.
- Burada hali hazırdaki durumu görmek için View Logical Drive kısmına girmek yeterlidir.
- Hali hazırdaki disk yapısını silmek için Delete Logical Drive kısmına girmek yeterlidir.
- Hiçbir disk yapısı yok iken sıfırdan raid yapısı oluşturmak için Create Logical Drive kısmına girip 3 disk var ise hepsini seçip sağ taraftan raid 5’i seçip kaydetmeniz yeterlidir. 

ORCA(Option ROM Configuration for Arrays) görselini aşağıda görebilirsiniz."Option ROM Configuration for Arrays Menüsü Ne İşe Yarar?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com