Periscope ve Meerkat Nedir?Nasıl Kullanılır?

Periscope ve Meerkat Nedir?Nasıl Kullanılır?

Her iki telefon uygulaması da bu kullanım özellikleriyle anında canlı yayın yapmanızı sağlıyor. Bu canlı yayını takipçilerinizle paylaşarak onlara ne görüyor ve duyuyorsanız direkt aktarabiliyorsunuz.

Persicope kullanmak için şimdilik IOS işletim sistemli telefonlara ihtiyaç var. Yani Apple serisi bir telefonunuz olmalı. Periscope Android işletim sistemlerine gelene kadar şimdilik Meerkat uygulaması var. Her iki uygulama için de bir Twitter hesabınızın olması gerekiyor.

Persicope'u telefonunuza indirip çalıştırdıktan sonra “Sign in with Twitter” kısmına tıklayarak Twitter hesabıyla giriş yapabilirsiniz. Twitter hesabınız otomatik olarak eş zamanlanır. Ortadaki yuvarlak ikona tıkladığınızda canlı yayın sekmesi açılır. Çıkan ekranda “Start Broadcast”e tıkladığınızda yayına başlarsınız. Ekranda çıkan “Live” yazısı yayına başladığınızı belirtir. Eğer ekrana 2 kez tıklarsanız telefonun ön kamerasına geçiş yapabilirsiniz. Yayını bitirmek için ekranın üst kısmındaki “Stop Broadcast” sekmesine tıklamalısınız.

Meerkat'ta da hemen hemen aynı mantıkta bir menü var, bu uygulamada da Stream butonuya yayına geçebiliyorsunuz.

Bu 2 uygulamada ücretsizdir. Ayrıca videolar ilk 24 saat sisteme kaydediliyor. Ama bu zaman içinde telefonunuza indirebiliyorsunuz. 

Telif hakları yüzünden dikkatli olmanızı öneririz.

Kaynaklar:

- http://www.radikal.com.tr/teknoloji/10_maddede_periscope_nedir_kullanirken_nelere_dikkat_etmek_gerekir-1345131
- http://www.a24.com.tr/haber/periscope-nedir-nasil-kullanilir-nasil-indirilir-neler-yapilir-40025571.html?h=48"Periscope ve Meerkat Nedir?Nasıl Kullanılır?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com