S.M.A.R.T Repair Virüsü Temizleme

Çok sık karşılaştığımız bu sorunu aşağıdaki şekilde halledebilirsiniz.Bu programında yararlı olmadığını ve silinmesi gerektiğini en baştan söylemek lazım.Mantık ise aynı security shield'da ki gibi sistemde size hiçbir şey yaptırmayarak sanki bir tarama programı imiş gibi davranıp size yazılımın full versiyonu kredi kartınızdan aldırmak.

Belirtileri:

- Görev yöneticisini açamıyorsunuz.
- Herhangi bir program açamıyorsunuz(explorer,chrome,teamviewer gibi)
- Virüs programları(ESET'te denendi) bunu virüs olarak görmüyor.Dolayısı ile silemiyorsunuz.
- Sürekli diskinizle ilgili sorun bildiriyor.(Yer kalmadı,hata bulundu gibi)
- Tüm aktif dosya ve klasörleriniz gizlenerek sanki yokmuş veya disk silinmiş izlenimine kapılıyorsunuz.(Ama aslında hiçbirşey olmuyor)
- Program ekle/kaldıra girdiğinizde bu yazılım görünmemektedir. 
- Diskini değiştirin gibi yazılar çıkar ekrana. 

Verdiği Hatalar Şunlardır:

- Hard Drive Boot Sector Reading Error:During I/O system initialization, the boot device driver might have failed to initialize the boot device. File system initialization might have failed because it did not recognize the data on boot device. 
- System blocks were not found:This is most likely occurred because of hard disk failure.This may also lead to a potential loss of data.
- The SMART Hard Disk check has detected an imminent failure. To ensure not data lass. Please backup the content immediately and run the Hard Disk test in System Diagnostices. 

Sorunu Çözmek için Aşağıdaki maddeleri yapınız:

1- Kesinlikle nette yazılan programları yapmanızı önermiyorum.Aynen bu tarz sorunlar çıkmaya devam ediyor.Bir ton program var bu şekilde.
2- combofix indirip sisteminizi taratarak bu virüsü temizleyebilirsiniz. Eğer normal sistem çalışıyor iken bunu yapamıyor iseniz sisteminizi yeniden başlatıp güvenli modda açınız. (Bu maddeyi sisteminiz ağırlaşmaya başlayıp ya da virüs kaptığına inanıyorsanız yapabilirsiniz.Bu işlem zararsızdır yani 60'a kadar stage sayarak sorunlu dosyaları siler ve sisteminizi temizler.Bu program her türlü sistem virüs kapmasında kullanılabilir.)
3- Bu işlemden sonra güvenilir ve güncel bir antivirüs programı ile sisteminizi komple taratıp gözlemleyiniz.

Not: Her zaman dediğimiz gibi combofix aracını sadece virüs kaptığında değil sisteminiz ağırlaştığını düşündüğünüz her anda yapabilirsiniz. 

Fotoğraflar:

Not:Bu anlatımdan dolayı olabilecek sıkıntılarda Era Sistem sorumluluk almaz.Yaklaşık 10'a yakın cihaz bu yolla temizlenmiştir."S.M.A.R.T Repair Virüsü Temizleme" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com