Şifre Belirlerken Yapılması Gerekenler

Çok sıkça sorulan sorulardan biride şifrenizi belirlerken neler yapmanız sorusudur.Sizde aşağıdaki kurallara uyarak nette güvenliğinizi artırabilirsiniz:

1- Kesinlikle aynı şifrenizi çok yerde kullanmayınız.Yani farklı sitelere farklı şifre kullanınız.

2- Sözlükte yer alan ve/veya anlam bütünlüğü olan şifreler seçmeyiniz.Eğer seçecek isenizde başına ve sonuna rakam ve farklı karakter eklemesi yapınız.

3- Şifrenizi belirlerken içinde BÜYÜK HARF, küçük harf, rakam, $€mß0l ve matematiksel ifadeler (/*-+,.) olmasını sağlayınız.

4- Şifrelerinizi kesinlikle belirli aralıklarla değiştiriniz.

5- 12 karakterden aşağı şifre kullanmayınız.(en az 8 mantıklı)

6- Şifrenizi asla kimse ile paylaşmayınız.Eğer istisnası oldu ise hemen değiştiriniz.

7- Bilgisayarınızdaki otomatik şifrelerin hepsini kapatın.Herşeyi her defasında el ile tekrar giriniz.

8- Kendinize şifre havuzu kurmayınız.Her defasında yeni, özgün ve kullanılmamış şifreler seçiniz.

9- Size ait olmayan bir PC'den kritik risk seviyesi işlemleri yapmayınız.

10- Size ait olmayan bir Ağa dahil olarak kritik risk seviyesi işlemleri yapmayınız. 

11- E-posta aracılığı ile gelen şifre resetleme,yenileme gibi şeylere asla girmeyiniz.

12- http ile başlayan adreslere şifrenizi girerken çok iyi düşünün!Bunların her an dinlenebileceğini unutmayınız.(https güvenilir bu olmalı)

13- Bulutta(Gdrive,dropbox,box,skydrive) asla (şifrenizi okunabilir halde) saklamayınız."Şifre Belirlerken Yapılması Gerekenler" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com