SPF Kaydı Sorgulama

Spf kaydı gönderdiğiniz maillerin spam mail olmasını engellemek için oluşturulan kayıttır. Bu kayıtın amacı mail sunucunuzun gerçek bir sunucu olduğunu onaylatmaktır. Mail gönderdiğiniz zaman spf kaydı kontrolü yapan karşı sunucu (alıcı sunucu) sizin bu kaydı açtığınızı gördüğü için mailleriniz düzgün bir şekilde ulaşacaktır. Spf kaydı sunucularda hosting ve domain panelleri üzerindeki dns kısmından tanımlanmaktadır.

 

Bir domaine ait spf kaydının olup olmadığını sorgulamak için 2 yöntem vardır.

 

1. http://www.kitterman.com/spf/validate.html? adresine girerek burada çıkan yere adres yazılarak öğrenilir. Ayrıca http://www.microsoft.com/mscorp/safety/content/technologies/senderid/wizard/ adresinden de yapılabilir.

 

2. Bu yöntemde ise başlat çalıştıra cmd yazılarak konsola düşüldükten sonra:
nslookup -q=TXT öğrenmekistediğinizadres.com
yazıp enter' a basmanız yeterli olacaktır. 

 

 İyi çalışmalar"SPF Kaydı Sorgulama" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com