SPF Nedir?Google için SPF Kaydı Oluşturma

SPF kaydı, alanınız adına hangi posta sunucularının posta gönderme izni olduğunu tanımlayan Alan Adı Hizmeti (DNS) kaydı türüdür.SPF kaydının amacı, istenmeyen posta gönderen kişilerin alanınızda sahte Gönderen: adresleriyle ileti göndermesini engellemektir.

Hotmail , gmail gibi siteleriden gönderilen emaillerin spam olarak görünerek junk kutusa gönderilmesi durumunu ve karşı tarafdan alınmasının engellenmesi için SPF Kaydı ile aşabilirsiniz.

Google için SPF kaydı oluşturmak için:

1-Alanınızın yönetim konsoluna giriş yapın.
2- DNS kayıtlarını güncellenecek yere gidin.
3- Şu metni içeren bir TXT kaydı oluşturun: v=spf1 include:_spf.google.com ~all
4- Değişikliklerinizi kaydedin.

48 saat içinde dns kayıtları güncellenebilir.

Konu ile ilgili bilgi ve destek almak için bize info@erasistem.net e-mail adresinden ulaşabilirsiniz.."SPF Nedir?Google için SPF Kaydı Oluşturma" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.