System Progressive Protection Virüsü Temizleme

Geçen gün müşterilerin birinde gördüğüm gene virüs sayılabilecek ve size bir çok pc fonsiyonunu yapmanıza engel olan yapışkan System Progressive Protection virüsünün silinmesini anlatacağım.

Öncelikle sisteminizde aktif iken silmesi o kadar da kolay değil.Bu yüzden en kolay yolu olan aşağıdaki yöntemle yapmanızı tavsiye ederim:

- PC nizi yeniden başlatırken F8 tuşuna basılı tutun.
- Çıkan listenin en üzerinde güvenli mod u seçerek cihazınızı başlatın.
- Masaüstünüzde "System Progressive Protection" dosyasının kısayoluna sağ tıklayarak hedef bul veya dosya konumunu aç'a tıklanır.
- O dosyanın içinde bulunduğu klasörü toptan kaldırın/silin.
- Cihazınızı yeniden başlatıp combofix'le taratın ve güncel bir antivirüs ile taramadan geçirin.
- Sisteminizden bu virüs an itibari ile temizlenmiştir. 

İyi çalışmalar"System Progressive Protection Virüsü Temizleme" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.