Türk Ticaret Kanunu Web Sitesi Yönergesinde Neler Mevcuttur?

2012 Temmuz ayında değişen TTK'ya göre web sitesi yapma zorunluluğu gelmişti. 31 Mayıs 2013'te yayınlanan ikincil mevzuata göre de hali hazırda web sayfası bulunan şirketlerin web sayfalarında olması gereken zorunlu içerik hakkında bilgilendirme yapılmıştı.

Bu bilgilendirmeye göre yasadaki birkaç maddeye değinmek gerekirse;

- Şirketle ilgili MERSİS bilgileri,

- Genel kurulun toplantılarına ilişkin ilanlar

- Şirket sözleşmesi ve değişiklikleri

- Şirkete fesih davası açılmışsa ilan edilmesi

gerekmektedir. Yukarıdaki 4 madde sadece yapılması gereken maddelerin 37 maddeden sadece 4'üdür. Türk Ticaret Kanunu web sayfası yönergelerinin bir çoğu Temmuz 2013 itibariyle uygulmaya girecek ve web sitesinde olmayan kurumlar ceza alabilecek. Ancak TTK web sitesi yönergelerindeki maddelerin bir kısmının tamamlanması için 1, 3 ve 6 aylık zamanlar konulmuştur.

Türkiye'nin önemli sitelerine ve markalarına danışmanlık yapan Era Sistem, Türk Tücaret Kanunu gereğince kurumların web sayfalarının düzenlenmesi konusunda danışmanlık ve raporlama yapmaktadır. Konuyla ilgili bilgi almak aşağıdaki alandan bizimle irtibat kurabilirsiniz."Türk Ticaret Kanunu Web Sitesi Yönergesinde Neler Mevcuttur?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.