Ücretsiz CAD Programı:DraftSight

Son günlerde gene sıkça sorulan sorulardan biri de Autocad benzeri ve dwg,dwt ve dxf uzantılı dosyaları açabilecek bir ücretsiz programın olup olmadığı idi.

Eğer böyle bir yazılım arıyor iseniz DraftSight programı tam size göre.Ücretsiz olması ve tüm autocad sürümlerini desteklemesi cazibesini yeterince artırıyor.Ayrıca windows için uygulama büyüklüğünün 90MB civarı olması da rahatlıkla taşınıp hızlı kurması ile iş görebiliyor.

Programa dair hoşuma giden bir kaç özellik ise Türkçe olması,hızlı ve tüm autocad versiyonlarını başarı ile açabilmesi ve tabii ki ücretsiz olması oldu.

Sitesine göz atmak için lütfen tıklayınız.

İndirme sayfasına gitmek için lütfen tıklayınız."Ücretsiz CAD Programı:DraftSight" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.