USB Virüsleri ve Önlemleri

2012 Mayıs ayında ESET'in yayınladığı bildiriye göre virüs tehditleri arasında en ciddi tehditler USB virüsleridir.Bunun engellenmesi için bilgisayarlarda otomatik usb'nin kapatılması gerekiyor ve bunu şurada anlarmış idik.Size bunu yapmanızı öneriyoruz.

Virüs Listesi Şu Şekildedir:
- INF/Autorun
- HTML/iframe.B
- HTML/scrInject.B
- Win32/Conficker
- JS/IFrame
- Win32/Sirefef
- Win32/Dorkbot
- Win32/Sality
- Win32/Ramnit
- JS/TrojanDownloader

Bunlardan korunmak için yapılması gerekenler şunlardır:

1- USB otomatik çalışma özelliği kapatılmalıdır.
2- Sisteminizi güncel bir antivirüs yazılımı ile koruyup,taratınız.
3- Her USB PC'ye takıldıktan sonra ilk iş açmak değil içeriğini kontrol etmek olmalıdır.
4- Sisteminiz kesinlikle güncel olmalıdır.
5- USB'inizi belirli aralıklarla yedekleyiniz.Bunu yaptıktan sonra belirli aralıklar ile tüm içeriğe format atınız ve yeniden verileri yükleyiniz.
6- Bunları bilgisayarınızda olup olmadığının tespiti için ESET'in şu adresinden ilgili aracı indirip taratabilirsiniz. 

Şu yazılar da dikkatinizi çekebilir:

Security Shield Virüsü Silme
- Flame Virüsü Hakkında
Security Shield Silme/Kaldırma Videosu
Android Counterclank Virüsü Nedir?
XP Antispyware nasıl kaldırılır?"USB Virüsleri ve Önlemleri" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.