VDI Diski VHD VMDK Diske Çevirme

Elinizde Oracle VM VirtualBox ile yapılmış sanal işletim sistemleriniz var ise bunların disk türünü eğer .vdi olarak tanımlamış iseniz belki ilerde bu diski vhd ve/veya vmdk disk türüne çevirmek zorunda kalabilirsiniz.

Bunu oracle virtualbox ta yapmak için extra bir programa gerek duymadan aşağıdaki kodlar ile konsoldan yapmanız mümkündür:

C:\Program Files\Oracle\VirtualBox>VBoxManage clonehd "C:\...\sanaldisk.vdi" "C:\...\sanaldisk.vhd" -format VHD

Burada açıklarsak:

C:\Program Files\Oracle\VirtualBox>------>Programın yüklü olduğu dizin
VBoxManage  clonehd----------->Dönüşümü yapacak kod
"C:\...\sanaldisk.vdi"------------>Dönüştürmek istediğiniz sanal diskin yeri
"C:\sanaldisk.vhd"--------------->Oluşacak yeni diskin yeri ve uzantısı.Burada vhd değil de vmdk da seçilebilir."VDI Diski VHD VMDK Diske Çevirme" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com