Vmdk Dosyası Genişletme

En sık ve çok sorulan sorulan sorulardan biri sanal işletim sistemi disklerimiz nasıl genişletileceğidir.

Öncelikle bu mümkündür.Alttaki basamakları yapmanız yeterlidir:

Komut satırından (cmd) c:\program files\vmware\vmware workstation\ dizinine girilir.Ve 

vmware-vdiskmanager -x 50gb "E:\VMs\VDisks\Xp1c.vmdk"

yazılıp enter'a basıldığında diski taramaya ve istenileni yapmaya başlar.

Burada 50 yazan yere istediğiniz sayıyı (burada ben 50GB'a yükselttim) ve "" işaretleri arasında ise hangi vmdk dosyası artırılmak isteniyorsa onun yolu yazılır.

Bunları yaptıktan sonra başarılı şekilde diskin boyuntunun büyüdüğünü göreceksiniz.

Not:Sanal O.S.'de direk büyüme olmaz.Burada disk management kısmına girip ayrıca bir bölüm veya 3. parti bir yazılım ile olan diskin boyutu büyütülebilir."Vmdk Dosyası Genişletme" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com