Win32-Conficker Worm Nasıl Temizlenir?

Son günlerde gene sıkça gelen sorulardan biri de Win32-Conficker Solucanın nasıl silineceğidir.

Bu konu ile ilgili bir çok firmanın çözümü vardır.Bunları aşağıdan indirip temizleyebilirsiniz.Microsoft sitesinden de gelen official çözümü de ekte bulabilirsiniz..

Silinebilecek Araçlar:
1- Win32/Conficker solucanı ile ilgili virüs uyarısı(Microsoft)
2- ESET Win32-Conficker Worm temizleme aracı
3- AVG Conficker Woem temizleme aracı
4- Symantec FixDownadup.exe temizleme aracı
5- Mcafee Conficker belirleme aracı(Network'ta ki pc'ler aranabiliniyor) 

Bu ve bunun gibi virüslerden kurtalmak amacı ile kesinlikle şurada anlatılan USB'lerin Otomatik Kullan'ma özelliğinin devre dışı bırakılmasını uygulayınız.

Not: Bildiğiniz üzere conficker Windows XP Sp3 ve Windows Server 2003 Sp2 yüklü sistemlerde yayılamıyor.

Bu programları indirip çalıştırmanız yeterlidir.Size ayrıca bir tavsiye de bunu yapmadan önce veya sonra kesinlikle combofix'i de yapmanızdır."Win32-Conficker Worm Nasıl Temizlenir?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.