Windows 10 Cortana Nedir?

Windows 10 Cortana Nedir?

Microsoft’un dijital assistan uygulaması Cortana, Windows 10 ile artık bilgisayarlar ve tabletlerde de kullanılabilecek. Microsoft’un Apple’ın Siri’sine bir yanıt olarak ilk kez mobilde tanıttığı Cortana, kullanıcılarına akıllı hatırlatmalar yapan ve bilgiye daha hızlı ulaşmalarını sağlayan bir uygulama, bir nevi samsung dijital asistan veya siri gibi.

 

Ayrıca Microsoft'un HALO oyunundaki bilim kurgu dijital karakterinden Windows Phone'daki sanal asistanlık görevine üstlenmiş bir kurguda da denebilir.

 

Yanlız bu noktada indirip kurduğunuzda çalışacağını düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Windows 10 kullanılacak Cortana'nın Windows sürümü sadece Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, İngiltere ve ABD'de çalışacak. Dili İngilizce olacak. Yani Türkiye de kullanılamayacak ve resmi Türkçe desteği yok.

 

Cortana'nın bulunacağı Windows 10 sürümleri ise şöyle: Windows 10 Pro, Windows 10 Home, Windows 10 Mobile, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Mobile Enterprise ve Windows 10 Education.

 

Bu ayarı şu anda çalışmıyor olsada başlangıç->ayarlar->gizlik->konuşma, mürekkep oluşturma ve yazma kısmına girerek beni tanımaya başla kısmını aktif ederek başlayabilirsiniz. Bu ayarın varsayılan olarak açık geldiğini de belirtmek isterim.

 

Sanki bekleme sonrasınzda önümüzdeki yıllarda bunu Türkçe kullanacağız gibi geliyor bize."Windows 10 Cortana Nedir?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com