Windows 10 Gizlilik Ayarları Genel Anlatım

Windows 10 Gizlilik Ayarları Genel Anlatım

Windows 10 geldi hepimize gelmesine ama bu bu kadar da heyecanlı ve matah bir şey değildir ilk bunu söylemek lazım. Açık açık her hamlenizin kaydedilmesine, her haritanızın kaydedilmesine kısacası her türlü bilginizi Microsoft' a göndermenize hazır olmanız gerekmektedir. Hatta daha da fazlasını söyleyerek varsayılan tüm ayarların hemen hemen hepsinin açık olduğunu ve sistemi daha iyi kullanmanız için bunların açık olmasının tavsiye edildiği iletilmiş ama kesinlikle içimize sinen bir durum olmadığını iletmek isteriz.

 

Bu noktada hemen bu kapatılabilir gibi akla gelse de sadece kısıtlı bazı özellikleri kapatabileceğinizi size iletmemiz gerekiyor. İşte bu yazı da güvenlik kısmında hangi ayarlar, ne yapmamız lazım sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

 

Ana Başlıklar:

Genel

Konum

Kamera

Mikrofon

Konuşma, Mürekkep oluşturma ve yazma

Hesap bilgileri

Kişiler

Takvim

Mesajlaşma

Radyolar

Diğer Cihazlar

Geri bildirim ve tanılamalar

Arka plan uygulamaları

 

Bu ana başlıklar altında her birinde en az 2-3 alt ayarla sizden izin istenmekte ve uygulama bazında bunlara izin verme ihtimaliniz olmaktadır. Tabi ki Microsoft bu işletim sisteminde tablet ve telefonu da düşündüğü varsayılırsa ciddi şekilde detaylı güvenlik ayarlarına hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

 

Bu noktada bu izinlerin eksik veya tam verilmemesi de dijital asistan olan cortana' nın da düzgün çalışmasına engel olabilecektir ki zaten şu anda Türkçe ve Türkiye desteği yok.

 

Bu yazı ile birlikte her başlık detayına ayrı ayrı gireceğiz. Sizde tüm verilerini açık açık vermek/göndermek yerine bu yazıları akip etmenizi tavsiye ediyorum."Windows 10 Gizlilik Ayarları Genel Anlatım" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com