Windows 10 ile Gelen Microsoft Edge Nedir?

Windows 10 ile Gelen Microsoft Edge Nedir?

Microsoft edge windows 10 ile hayatımıza gelen bir tarayıcı olarak açıklanabilir. Hemen aklan gelen bir soru da bunun gelmesi ile klasik internet explorer ın da windows 10 makinalardan erişilebildiğidir. Bu dosyaya windows 10 ara dan internet explorer yazarak ulaşabilirsiniz.

 

Microsoft Edge size öğeleri bulma, web’de okuma ve yazma olanağı sağlamaktadır. Başlamak için görev çubuğundan Microsoft Edge Microsoft Edge logo kutucuğu ekran görüntüsü öğesini seçerek açabilirsiniz.

 

Microsoft bu arada Windows 10 ile birlikte gelecek olan yeni tarayıcısında eski Internet Explorer’ın özelliklerini kullanmayacağını duyurmuştu. Bu özellikler arasında ActiveX tabanlı eklentiler de var. Geçtiğimiz günlerde Microsoft, ActiveX’in desteklenmemesi Silverlight medya oynatıcısının da desteğinin sona ermesi demek olduğunu söyledi.

 

Whatssapp da kısa süre önce edge de web whatsapp olarak kullanılabileceğini duyurmuştu.

 

Ben kullanıp test ettim, ilk izlenimleri şu şekilde açıklayabilirim. Öncelikle hızlı olduğunuz dile getireyim. Ayrıca ayarlar menüsü de çok şık ve basit bir arayüzle gelmiş durumda. Ayrıca aramanızı kullanışlı adres çubuğuna yazarak zaman kazanabiliyorsunuz. Microsoft kendi sitesinde şu açıklamalara yer vermiş durumda:

 

"Microsoft Edge size doğrudan web siteleri üzerinde not alma, yazma, karalama yapma ve vurgulama olanağı tanıyan tek tarayıcıdır. Acemi şef arkadaşlarınızla paylaşmak için ekrandaki bir tarife doğrudan birkaç gizli malzeme ekleyin, iş arkadaşlarınızla yeni bir projede iş birliği yapın veya çocuklarınızla eğlenin. Web’i artık paletiniz gibi kullanabilirsiniz." Bu açıklama ile tablet ve telefonların bununla daha bütünleşik olacğını düşünmek çok da yanlış sayılmaz herhalde.

 

Nasıl Yapılır?

 

Açtığınız sayfaya ekleme yapmak için, Web notu oluştur Web notu oluştur simgesinin görüntüsü seçeneğini seçin ve ardından Dokunmatik ekran veya farenizle yazı yazmak için Kalem ’i, Vurgula  , veya Yaz’ı kullanın Not yaz simgesinin görüntüsü ve ardından Paylaşın a tıklamanız yeterli olacaktır."Windows 10 ile Gelen Microsoft Edge Nedir?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com